Afrika vytáhla do boje proti AIDS

Subsaharská Afrika je částí světa, která je nejvíc postižena smrtelnou chorobou AIDS. I proto se dvoudenní africká vrcholná schůzka o AIDS, tuberkulóze a jiných nakažlivých chorobách, která začala včera v nigerijské metropoli Abuji, koná právě zde. Účastní se jí kromě Annana i americký exprezident Bill Clinton a prezidenti 47 afrických států…

(bbc, čtk, ju), ZN Zemské noviny, 27.04.2001

Afrika není sužována jen chudobou, ale i pandemiemi AIDS a jiných nakažlivých chorob. Generální tajemník OSN Kofi Annan navrhuje vytvořit fond, který by zabránil zdravotní devastaci africké populace.

Subsaharská Afrika je částí světa, která je nejvíc postižena smrtelnou chorobou AIDS. I proto se dvoudenní africká vrcholná schůzka o AIDS, tuberkulóze a jiných nakažlivých chorobách, která začala včera v nigerijské metropoli Abuji, koná právě zde. Účastní se jí kromě Annana i americký exprezident Bill Clinton a prezidenti 47 afrických států. Schůzka pod záštitou Světové zdravotnické organizace a Organizace africké jednoty je zatím nejvýznamnějším setkáním zabývajícím se problematikou AIDS. Kromě státníků a ministrů se jí účastní i lidé nakažení virem HIV. Kofi Annan ještě v předvečer schůzky vyzval k nové globální kampani na potírání AIDS. Uvedl, že ročně je třeba investovat do boje proti šíření choroby sedm až deset miliard dolarů, což je sice vysoká částka, která nicméně představuje pouhé jedno procento světových nákladů na zbrojení. Dnes se do boje proti AIDS v rozvojových zemích investuje ročně miliarda dolarů. „Potřebujeme peníze,“ prohlásil bez obalu Annan. Bez peněz hrozí, že produktivní potenciál mladé generace v Africe bude zdecimován zákeřnou chorobou. „Proto jsem boj proti AIDS učinil svou osobní prioritou,“ dodal. Bill Clinton soudí, že by bylo krátkozraké zužovat hrozbu AIDS jenom na Afriku. „Není to pouze africký problém,“ řekl včera v Abuji. „Dnes je sice Afrika epicentrem epidemie, zítra to ale může být Indie nebo Čína.“ Sám soudí, že boj proti AIDS je otázkou vůle. „Máme dost peněz, ale máme i dost vůle?“ zeptal se. Annan apeloval na africké vůdce, aby „rozbili hradbu ticha a rozpaků, které stále tento problém v africké společnosti provází, a aby odstranili diskriminaci nakažených“. Právě Annan byl klíčovou postavou v zákulisí úspěšné kampaně, jež donutila velké farmaceutické firmy snížit ceny léků proti AIDS v nejméně rozvinutých zemích. Přesto ale generální tajemník OSN varoval, že jen levnější léky nejsou odpovědí a mohou bez řádné lékařské péče nadělat více škody než užitku.

* * *

Subsaharská Afrika umírá na AIDS

* 2,2 milionu zemřelo v roce 1999

* 2,4 milionu zemřelo loni

* 25,3 milionu HIV pozitivních, což je 70 procent všech případů ve světě

Ohodnoťte tento článek!