Američané údajně zabránili vědcům vystoupit na kongresu o AIDS

Spojené státy se staly v neděli terčem ostré kritiky od čelných představitelů lékařského establishmentu za to, že zabránily řadě vědců, aby se účastnili mezinárodní konferenci o AIDS, která byla právě zahájena v Bangkoku…

Americká vláda vyslala jen minimum obvyklého počtu vědců – 50 namísto 236, kteří se účastnili poslední této akce v Barceloně v roce 2002. Konstatovali, že nemají peníze. Americké ministerstvo zdravotnictví bylo včera obviněno, že záměrně zabránilo určitým americkým vědcům a lékařům, aby cestovali do Bangkoku. Pozorovatelé podezřívají, že důvodem je konflikt mezi vládou Spojených států, která chce bojovat proti AIDS doporučováním sexuální abstinence, a aktivisty proti AIDS, kteří se stavějí proti americkému přístupu k této globální pandemii.

Joep Lange, předseda Mezinárodní organizace pro AIDS, se sídlem ve Švédsku, která zorganizovala tuto konferenci, konstatoval, že byl nucen zrušit přednášky celé řady amerických vědců, kteří nedostali povolení přijet. Mnoho akcí, včetně instruktážních seminářů pro mezinárodní výzkumníky, muselo být zrušeno.

Kriticky se vyjádřil i editorka časopisu American Medical Association Catherine DeAngelis. Uvedla, že Marcu Bulterysovi, spoluautoru dokumentu této organizace, který pracuje pro vládní Střediska pro zvládání chorob, nebylo dovoleno, aby přijal pozvání na cestu do Bangkoku k diskusi o této analýze. DeAngelis zdůraznila, že za cestu měla platit American Medical Association, nikoliv americká vláda. „Je to neuvěřitelný příklad politické malichernosti. Je to protiintelektuální a zasahuje to do práce vědců a do vědeckého procesu a znamená to, že vědci, zaměstnávaní americkou vládou nemají možnost podělit se o znalosti,“ konstatovala.

Podstatou problému je konflikt mezi americkou politikou vůči tomu, jak bojovat proti AIDS v třetím světě a aktivisty proti AIDS, kteří této velké mezinárodní konferenci dominují. Před dvěma lety se snažil americký ministr zdravotnictví přednést v Barceloně projev, ale byl umlčen hlučnými protesty. Letos požádali organizátoři aktivisty, aby se chovali zdvořileji a dovolili i těm, s nimiž nesouhlasí, aby promluvili.

I když Spojené státy investují do boje proti AIDS více peněz, než celý ostatní svět, včetně 15 miliard dolarů, které přislíbil prezident George Bush loni v lednu, aktivisté nesouhlasí s tím, na co jsou tyto peníze vydávány. Většina těchto peněz bude využita na americké programy v 15 vybraných zemích, které zdůrazňují tzv. „filozofii ABC“ abstinenci, věrnost a kondomy „tam, kde je to vhodné“.

Petr Piot, výkonný ředitel UNAids, kostatoval, že abstinence, zejména pro ženy v jižní Africe, často není volbou.

Britské listy, 12.7.2004

Ohodnoťte tento článek!