Americká vláda se odvolala ve sporu s tabákovými společnostmi

Americká vláda se v úterý odvolala proti rozhodnutí soudu, který předběžným opatřením zastavil platnost nařízení dávat na krabičky cigaret odstrašující obrázky. Podle agentury Reuters tak zřejmě udělala první krok na cestě k tomu, aby celý spor s tabákovými firmami skončil u Nejvyššího soudu Spojených států.

Americké ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby se od října 2012 na krabičkách cigaret objevovaly drastické obrázky odrazující od kouření. Obrázky ukazovaly například otevřené tělo mrtvého kuřáka na pitevním stole, srovnání zdravých a kouřením zničených plic nebo obláček cigaretového dýmu fouknutý do tváře dítěte.

Obrázky, společně s varováním před škodlivostí kouření, měly zabrat horní polovinu přední i zadní strany krabičky cigaret. Zároveň měly zabrat i 20 procent plochy reklamy na cigarety.

Pět ze šesti největších amerických tabákových společností ale nařízení u soudu napadlo s odůvodněním, že ministerstvo porušuje jejich ústavní právo na svobodu projevu. Soud počátkem listopadu vydal předběžné opatření, kterým platnost nařízení zastavil. Podle právních odborníků tento krok naznačil, že i v hlavním řízení dá soud zapravdu tabákovým firmám.

Žaloba na porušení svobody slova je další z řady jiných žalob, které tabákové firmy v USA kvůli protikuřácké kampani státu podaly. Některé z nich jsou namířeny proti právu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) omezovat procento nikotinu v cigaretách nebo proti zákonu, který tabákovým výrobcům zakazuje sponzorovat sportovní podniky a prezentovat svá loga na reklamním zboží.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je kouření hlavní příčinou předčasných úmrtí v USA. Podíl dospělých kuřáků v americké populaci se dlouhodobě drží na 21 procentech.

Ohodnoťte tento článek!