Americký farmaceutický koncern Ivax chce koupit polskou Polfu

Americký farmaceutický koncern Ivax, který působí i na českém trhu, chce koupit polskou firmu Polfa Kutno. Ivax chce zvýšit podíl v Polfě z nynějších 25
procent a navrhovanou transakcí se hodlá stát první americkou firmou s akciemi na varšavské burze…

VARŠAVA –

Ivax se chystá vydat pro polský trh vlastní akcie, kterými zaplatí 340 zlotých za každou volně obchodovatelnou akcii Polfy. Nabídka tak celou Polfu ohodnotila na 638 milionů zlotých, tedy zhruba 149 milionů eur.

Tendr se uskuteční mezi 29. listopadem a 7. prosincem a bude závazný, pokud Ivax zvýší podíl v Polfě na 93 procent.

Ve čtvrtek akcie Polfy uzavřely den na 333 zlotých a burza dnes obchodování s emisí zastavila. Akcie Polfy bude Ivax vyměňovat za své 10. prosince.

Aby Ivax mohl za akcie Polfy zaplatit vlastními akciemi, musí je uvést na varšavskou burzu. Podnik se tak stane teprve třetí firmou s akciemi ve Varšavě a zároveň v zahraničí.

Polsko představuje největší akciový trh ve střední Evropě a tamní penzijní fondy jsou dychtivé po každé nové investiční příležitosti. Pro firmy je tak trh atraktivní, protože jim zvyšuje likviditu akcií.

Manažeři penzijních fondů, které mají na polském trhu výraznou roli, uvádějí, že většina odvětví s Ivaxem mluvila a chystá se mu akcie Polfy prodat, napsala agentura Reuters.

V České republice vlastní Ivax opavskou společnost s ručením omezením Ivax Pharmaceuticals. Ta vzešla z akciové společnosti Ivax-CR, což byla někdejší Galena.

Američané do podniku majetkově vstoupili v roce 1994, později vyplatili menšinové akcionáře a od roku 2003 jsou jediným vlastníkem. Opavskou firmu ovládají prostřednictvím nizozemské Ivax International.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!