Americký stát Mississippi možná jako první v USA zakáže potraty

Občané amerického státu Mississippi možná v úterý jako první v USA schválí v referendu ústavní dodatek, podle něhož je třeba považovat za osobu už oplodněné vajíčko ženy. V praxi by to znamenalo zákaz potratů. Rozhodnutí zřejmě bude mít vliv na několik dalších států, v nichž chtějí konzervativní kruhy obdobnou legislativu rovněž prosadit, informuje agentura Reuters.

Kontroverzní pohled na oplodněné vajíčko by kromě potratů znemožnil ty způsoby kontroly porodnosti a léčení neplodnosti, které předpokládají zánik embrya.

Iniciátoři hlasování o dodatku k ústavě státu Mississippi tvrdí, že jejich vítězství by podpořilo podobné návrhy ve státech jako Florida, Ohio a Colorado ve volebním roce 2012. Jejich konečným cílem je pak zvrácení rozhodnutí nejvyššího soudu USA z roku 1973 o zákonnosti potratů.

Mississippi je konzervativní a velmi religiózní stát, na jehož území se nachází jen jedna klinika provádějící potraty. Podporovatelům dodatku se podařilo posbírat více než 100.000 podpisů registrovaných voličů pod petici požadující vypsání referenda. Iniciativu podporují rovněž kandidáti na guvernéra republikánů i demokratů.

„Mississippi je prvním krokem v dlouhém procesu,“ řekla mluvčí organizace Personhood USA Jennifer Masonová. „Naším cílem je koordinované úsilí mnoha států za účelem uskutečnění opravdových změn ve Spojených státech,“ dodala Masonová.

Kritikové navrhovaného legislativního opatření tvrdí, že definovat osobu jako „každou lidskou bytost od momentu oplodnění, naklonování nebo jejich funkčního ekvivalentu“ znamená extrémní zasahování státu, které by v praxi mohlo vést ke kriminalizaci běžné lékařské péče a ohrožovat životy žen.

Všichni se shodují, že by dodatek znamenal zákaz potratů s výjimkou případů, kdy jde o oběti znásilnění a incestu. Rovněž by postavil mimo zákon některé druhy hormonální antikoncepce, i když není jasné, které.

Stoupenci iniciativy zdůrazňují, že by dodatek naopak nezakazoval oplodnění ve zkumavce. Pouze by zabránil ničení nepoužitých zárodků.

Ohodnoťte tento článek!