Americký úřad pro léčiva je blízko povolení „ženské viagry“

Ve Spojených státech se možná začne prodávat vůbec první lék podporující ženskou sexuální touhu a výkonnost. Po mnohaletém usilování farmaceutických firem dostat na trh ženskou obdobu viagry je úřad povolující nová léčiva blízko tomu, aby svolil s prodejem nového léku.

Přípravek, který má podporu většiny členů poradního orgánu úřadu, však stále není bez výhrad, uvedla agentura AP.

Poradní komise Úřadu pro potraviny a léky (FDA) ve čtvrtek doporučila úřadu povolit přípravek nazvaný flibanserin s podmínkou, že si farmaceutická firma poradí s některými riziky spojenými s jeho užíváním. Mezi možné vedlejší účinky patří podle rady nečekané omdlévání či pokles krevního tlaku.
FDA již sice tento přípravek od roku 2010 dvakrát odmítl schválit, avšak doporučení svého poradního orgánu většinou respektuje, ačkoli závazná pro něj nejsou.

Podle expertů nejsou účinky flibanserinu nijak velké, avšak po podobném přípravku existuje značná poptávka. „Ty výsledky jsou velmi skromné. Avšak na druhou stranu, i skromné výsledky jsou významné, když jde o určitou fázi klinického problému,“ komentovala účinky přípravku výzkumnice Julia Heimanová z Indianské univerzity.

Během výzkumné fáze hlásily ženy užívající flibanserin o jeden uspokojující sexuální zážitek měsíčně více než ty, kterým bylo podáváno placebo.

Vědci si se „ženskou viagrou“ dlouhá léta lámou hlavu. Nefungovaly experimentální přípravky založené na stimulaci krevního oběhu, hormonech ani dalších biologických funkcích. Flibanserin působí prostřednictvím serotoninu a dalších biologicky aktivních látek centrální nervové soustavy. Původně byl testován jako antidepresivum.

Ohodnoťte tento článek!