Američtí vědci určili protein, který je důležitý při šíření rakoviny kůže

Američtí vědci identifikovali protein, který umožňuje buňkám rakoviny kůže, aby se šířily. Tento protein, který se nazývá kolagen VII, má normálně důležitou úlohu při ochraně kůže…

NEW YORK – Badatelé ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii však dospěli k závěru, že se rovněž jeho prostřednictvím šíří rakovinné buňky.

Objev, který američtí vědci učinili, by mohl vést k novým způsobům léčby rakoviny kůže. Badatelé sledovali 12 dětí, které trpěly vzácnou kožní chorobou, jež se jmenuje získaná epidermolysis bullosa a projevuje se tvorbou puchýřků a poškozením kůže.

U dvou třetin sledovaných nemocných dětí se rozvinul spinocelulární karcinom, což je druhý nejčastější druh rakoviny kůže.

Analýzou tkáňových vzorků, které byly odebrány všem dvanácti dětem, se ukázalo, že u čtyř z nich se nerozvinula rakovina, ačkoli se u nich aktivovaly molekulární mechanismy, které ji podněcují.

V případě těchto čtyř dětí vědci zjistili, že se u nich kvůli genetické změně nevytvářel kolagen VII.

U osmi vzorků, které patřily dětem, u nichž se rakovinné buňky vyvinuly, vyšly najevo jiné genetické mutace, pro něž byla charakteristická produkce fragmentu kolagenu VII.

Rakovinné buňky vědci ještě transplantovali myším. Ty posléze léčili protilátkami, které blokují kolagen VII, a tak zastavují šíření kožní rakoviny.

(ČTK)

Ohodnoťte tento článek!