Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli vakcínu proti ebole u opic

Ebola, virus,Ebola virus

Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli experimentální vakcínu vyrobenou z kompletního viru eboly u opic. Přípravek by prý měl lépe chránit před nákazou než jiné očkovací látky vyvinuté jen z části tohoto patogenu, informoval americký odborný časopis Science.

„Tento typ vakcíny poskytuje vynikající ochranu a je také bezpečnější,“ řekl vedoucí studie, Američan japonského původu Yoshihiro Kawaoka, který je odborným patologem na veterinární škole Wisconsinského univerzitního systému a na Tokijské univerzitě.

Vědci při práci s ebolou odstranili klíčový gen známý jako VP30, který viru umožňuje vyrábět protein nezbytný pro reprodukci v napadených buňkách. Virus eboly má pouze osm genů a stejně jako většina virových činitelů závisí na molekulárním mechanismu jiných organismů, aby se mohl rozmnožovat a šířit infekci.

Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Neexistuje na ni lék, ani spolehlivá vakcína, ač některé se testují.

Poslední vážná epidemie eboly vypukla v prosinci 2013 v západní Africe. Z Guineje se rozšířila do Sierry Leone, Libérie, Nigérie, Mali a Senegalu. Do Evropy a USA dorazilo několik osob nakažených ebolou. Většinou šlo o zdravotníky, kteří nemocné v Africe ošetřovali.

Dosud si současná epidemie eboly vyžádala přes 10.000 obětí, nakažených je zatím hlášeno kolem 25.000. Nejvíce osob, přes 4240, na nemoc zemřelo v Libérii, zejména v její metropoli Monrovii.

Ohodnoťte tento článek!