Anorektičky se spojují přes internet

Undergroundová subkultura mladinkých dívek, které se spojují ve svém negativním přístupu k jídlu a glorifikují vyzáblé celebrity, našla svou cestu na internet. Představuje tu sílící trend, který podle odborníků maří léčbu této choroby spočívající v poruše příjmu potravy…

LOS ANGELES – píše agentura Reuters.

Dívky si na webu vyměňují diety, které se téměř neliší od úplného hladovění, a nabízejí si tipy, jak utlumit bolesti při hladovění a jak se vyhnout podezření členů rodiny.

Diskutují o krajním omezování kalorií, nebo o snižování váhy pomocí projímadel, dietních pilulek, nebo úmyslně vyvolaného zvracení. A posílají si „inspirující“ obrázky svých idolů – jako supermodelky Kate Mossové nebo dvojčat Olsenových.

Osmnáctiletá herečka Mary-Kate Olsenová se stala hlavním idolem anorektických dívek poté, co letos strávila šest týdnů na jedné klinice v Utahu kvůli poruchám v příjmu potravy.

„Sehnala jsem obrázky Mary-Kate a dávám si je všude ve svém pokoji a ve

svém batohu a ve své peněžence a ve svém autě, takže si stále připomínám její sílu. Snad mě udrží ve střehu,“ píše na webu studentka Emma, když uvažuje o svém třítýdenním půstu, při němž pouze každý třetí den pojedla polévku.

Mluvčí Mary-Kate Olsenové prohlásil, že herečka se soustředila na své zotavení, nikoli na klábosení na internetu. Ke svým potížím se veřejně nevyjádřila a vrátila se na vysokou školu.

„Nebrouzdá na těchto stránkách, takže si nejsem jist, do jaké míry si je vědoma, jak je prezentována. Kolem některých těchto stránek je mnoho kontroverzí, ale když jste veřejnou osobou, nemůžete být za ně odpovědný,“ řekl Michael Pagnotta.

Odborníci na poruchy příjmu potravy tvrdí, že takové webové stránky jsou obzvláště nebezpečné pro anorektiky, kteří rozhodně odmítají si připouštět nějaký problém a lpí na své nemoci, aby se nemuseli zabývat jejími psychologickými základy.

„Tyto stránky skutečně propagují myšlenku, že poruchy v příjmu potravy jsou dobrou věcí,“ tvrdí Edi Cook, odborník na poruchy příjmu potravy v Beverly Hills. Tyto webové stránky podle něj mění samotnou kulturu, která obklopuje poruchy v příjmu potravy, a činí tyto poruchy pro dívky přijatelnější.

Harvardské středisko pro poruchy příjmu potravy uvádí, že tři procenta adolescentních žen a dívek trpí anorexií nebo bulimií.

Odborníci uvádějí, že dívky s poruchami příjmu potravy se soustřeďují na svá těla v pomýlené snaze vyřešit hlubší psychologické otázky. Jsou přesvědčeny, že mohou vyřešit své vnitřní problémy tím, že dosáhnou „perfektního“ zevnějšku. A

kladou rovnítko mezi kostliveckou vyzáblost a dokonalost.

Kate, devatenáctiletá studentka a anorektička, přispívá do webového žurnálu pro vysokoškolačky s poruchami příjmu potravy. Váží 49 kilogramů a prozradila, že web je pro ni životně důležitou možností komunikace, protože nikdo z jejích spolužáků o její anorexii neví.

„Je to opravdu osamělá porucha. Nikdo z mých přátel na ni netrpí a nepochopili by, jaké myšlenkové procesy za ní jsou. Myslím, že bych dostala silné deprese, kdybych nemohla hovořit s těmito dívkami. Je to velká část mého života,“ řekla Kate.

Kate používá fotografii Mery-Katy Olsenové jako svou webovou ikonu a kalendář s dvojčaty Olsenovými má pověšen na zdi. Identifikuje se s Mary-Kate, sledovala její boje při odmítání potravy a připouští svou závist nad fotografiemi, které našly

svou cestu na internet.

„Řekla bych, že svým způsobem jsem určitě žárlivá. Při své nejnižší váze byla (Mary-Kate Olsenová) velmi, velmi hubená, ale já jsem měla zkreslený názor na hubenost, a tak jsem si myslela, že vypadá velmi pěkně a záviděla jsem jí to,“ přiznala se Kate.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!