AP: Do Kolumbie míří turisté za plastickou chirurgií

Je normální vrátit se z dovolené se zlatavě opálenou kůží, ale co takhle přijet s většími ňadry, nově vytvarovaným nosem, bez tukových faldíků a bez vrásek? Dovolenou s takovými zázračnými tělesnými proměnami slibují agenti cestovních kanceláří a plastičtí chirurgové v Kolumbii, kde stejně jako ve Venezuele a Brazílii není žádná hanba nechat si zkrášlit zevnějšek…

Bogotá –

„Byla jsem nešťastná z velikosti svých prsou a hodně jsem ztloustla,“ říká jednadvacetiletá Mauikai Goldová z Miami, která nedávno přicestovala do Kolumbie, aby si vady na kráse nechala odstranit.

Doma se samozřejmě nejdřív radila s přáteli, s půl tuctem lékařů a nezapomněla ani na kosmetičku ve svém oblíbeném salonu krásy. Teprve pak si vybrala plastického chirurga, kterému se rozhodla svěřit do rukou při tomto delikátním a nákladném zákroku.

Příští zastávka Bogotá.

Mauikai, která pracuje v šoubyznysu, píše písničky a hraje, zhubla díky liposukci o 25 kilo, ňadra a nos jí zkrásněly. Přišlo jí to na 18 milionů kolumbijských pesos (asi 191.000 korun).

Než se tato etnická Kubánka rozhodla pro Kolumbii, zkoumala, na kolik by jí přišly tyto zákroky ve Spojených státech. Zjistila, že by to bylo třikrát až čtyřikrát dražší.

Kolumbie zažívá turistický boom. Loni, poprvé po dvou desetiletích, zemi navštívil více než milion turistů. „Ze všech těch lidí, kteří do Kolumbie zavítají, nejméně tři procenta přijíždějí za lékařskou péčí,“ říká Antonio Crespo z kolumbijské cestovní kanceláře. V roce 2004 tu podle něj asi 21.000 podstoupilo chirurgický zákrok. O rok později už to bylo 30.000 osob.

Mauikai si prý částečně vybrala Kolumbii proto, že je blízko USA, ale také proto, že Kolumbijky jsou proslulé krasavice. „Částečně jsou krásné od přírody, ale velký podíl na tom má také plastická chirurgie,“ míní.

Reputaci Kolumbie jako slibné destinace zájemců o zkrášlení zevnějšku pomohly loni zprávy, že legendární argentinský fotbalista Diego Maradona, který zápasil s obezitou, po bandáži žaludku výrazně zhubl. Operativnímu zákroku se podrobil v kolumbijské Kartageně. „Maradona je mezinárodní hrdina a celý svět ho litoval a teď se dívá, jak mu chirurgie změnila život,“ říká Mauikai.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!