Armáda USA potřebuje pro Afghánistán odborníky na duševní zdraví

Nálada amerických vojáků v Afghánistánu se zhoršuje, takže je na bojiště potřeba poslat víc specialistů na duševní zdraví. Vyplývá to ze zprávy americké armády, o níž informovala agentura AP.

Američtí vojáci mají v Afghánistánu nejtěžší ztráty za osm let svého působení v této asijské zemi. Z průzkumu, který armáda provedla před několika měsíci, vyplývá, že množství vojáků trpících depresí, úzkostí a dalšími psychickými problémy zůstává stejné jako v roce 2007, ale nálada panující v jednotkách je mnohem horší.

Na místě se prý nedostává odborníků na duševní zdraví, takže vojáci nemají možnost se poradit. Nedostatek expertů souvisí také s tím, že USA letos začaly bojové jednotky v Afghánistánu posilovat.

Armáda o problému s nedostatkem odborníků na mentální zdraví ví a počítá s vysláním dalších zdravotníků do Afghánistánu.

Těmito záměry otřásl nedávný případ armádního psychiatra Nidala Malika Hasana, který před odjezdem do Afghánistánu postřílel na texaské základně Fort Hood 13 lidí a další tři desítky zranil. Některé z obětí i zraněných čekalo stejně jako Hasana odvelení do Afghánistánu.

Násilí v Afghánistánu dosahuje nejvyšší úrovně od svržení Talibanu s pomocí americké invaze v roce 2001, a to navzdory přítomnosti více než 100.000 zahraničních vojáků.

Víc než 60.000 z nich jsou Američané. Prezident Barack Obama má zřejmě ještě v listopadu oznámit, zda vyšle do Afghánistánu dalších 40.000 lidí.

Na tiskové konferenci v Japonsku dnes řekl, že nechce, aby se USA zavazovaly k nasazení svých vojáků v Afghánistánu na neomezenou dobu.

Odmítl kritiku, podle níž jeho vláda v této záležitosti příliš váhá, a řekl, že jakékoli nové rozhodnutí pro Afghánistán musí být v souladu s politikou ochrany Spojených států před teroristy.

Ohodnoťte tento článek!