Asistovaná sebevražda dýdžeje oživila v Itálii debatu o eutanazii

Známý italský dýdžej Fabo, který byl po nehodě chromý a slepý, podstoupil v pondělí ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu. Případ oživil debaty o eutanazii, která je v Itálii nezákonná.

Čtyřicetiletý Fabiano Antoniani po automobilové nehodě z roku 2014 skončil slepý a bez možnosti pohybovat jakoukoliv končetinou. V autobiografickém dokumentu uvedl, že fyzicky i psychicky trpí a život pro něj ztratil smysl. „Jsem pevně rozhodnut ukončit tuto svou agónii, neboť to považuji za důstojnější a více odpovídající mé osobnosti,“ oznámil podle agentury ANSA.

Italské policii se sám nahlásil muž, který Fabovi pomohl zemřít. Aktivista Marco Cappato se v čele sdružení podobně smýšlejících lidí dlouhodobě snaží o legalizaci eutanazie. „Mým cílem je přimět stát, aby převzal odpovědnost,“ řekl.

Cappato se chce dostat před soud, ačkoli riskuje až 12 let vězení. „Doufám, že budu obžalován a budu se moci sám hájit. V Itálii je zločinem podněcovat k sebevraždě, ale v tomto případě nedošlo k žádnému podněcování,“ tvrdí.

Jako Fabo odešel dnes ze světa ve stejném zařízení poblíž Curychu i 65letý italský důchodce Gianni Trez. Jeho žena vyzvala italské zákonodárce, aby „přijali zákon, který by umožnil vyhnout se těmto krutým cestám“.

Italský premiér Paolo Gentiloni prohlásil, že se parlament musí otázkami konce života zabývat. „Tento případ mě zasáhl, stejně jako všechny naše spoluobčany,“ sdělil o smrti Faba. „Vláda s respektem sleduje parlamentní rozpravu, která je svědomitá,“ dodal.

Zákonodárci zatím nevytvořili právní předpisy, které by lidem umožňovaly asistovanou sebevraždu a sepsání rozhodnutí, zda chtějí být udržováni při životě na přístrojích či nikoliv. Návrh zákona o tomto rozhodnutí se ale nyní podle Gentiloniho v parlamentu projednává.

Vatikánský biskup Vincenzo Paglia označil smrt Faba za „porážku pro společnost“. „Společnost, která není schopna být nablízku, pomoci a dát na vědomí, že druhý je důležitý, uráží,“ míní.

Česká vláda odmítla poslanecký návrh eutanazie loni v červnu. O předloze o důstojné smrti, kterou podepsalo šest poslanců zejména z vládního hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, ještě budou rozhodovat zákonodárci.

Eutanazie je legální v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. Asistovanou sebevraždu připouštějí vedle Švýcarska ještě v Kolumbii, kanadském Quebecu a ve čtyřech státech USA. V Německu zákony umožňují takzvanou pasivní eutanazii, tedy zastavení péče zaměřené na umělé prodloužení života.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií je v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám.

Ohodnoťte tento článek!