Během šampionátu v Brazílii prý hrozí epidemie horečky dengue

dengue

Ve třech z dvanácti brazilských měst, která budou zanedlouho hostit mistrovství světa ve fotbale, může prý dojít k propuknutí epidemie horečky dengue. S odvoláním na španělské vědce, kteří pro tuto nemoc vyvinuli systém včasného varování, to uvedla agentura Reuters.

Vysoké riziko se týká měst Natal, Fortaleza a Recife na východě země, zvýšené nebezpečí je ale například i ve městech jako Rio de Janeiro, Belo Horizonte nebo Manaus. Na ostatních místech, kde se bude fotbalový šampionát konat, je prý riziko spíše nízké.

Dengue je kvůli silným bolestem, které způsobuje, také známa jako horečka lámající kosti. Jedná se o virové onemocnění přenášené komáry druhu Aedes aegypti. Nemoc se může projevovat podobně jako chřipka, ale zhruba u pěti procent pacientů jsou následky smrtelné. Neexistuje proti ní zatím žádné očkování ani účinná léčba.

Brazílie má celosvětově nejvyšší procento výskytu této nemoci. Mezi lety 2000 a 2013 bylo zaznamenáno až sedm milionů případů.

Pravděpodobnost, že epidemie horečky dengue bude tak rozsáhlá, že nakazí návštěvníky mistrovství a po návratu se rozšíří i do jejich domovských zemí, bude podle Rachel Loweové z Katalánského ústavu klimatických věd v Barceloně, který se na vývoji varovného systému podílel, záležet na několika faktorech. Jsou jimi například teplotní a srážkové úhrny, které ovlivní množství komárů, i individuální odolnost turistů vůči nemoci.

Vědci doufají, že jimi vyvinutý model pomůže brazilským úřadům přijmout opatření k redukci populace komárů a zároveň snížení rizika propuknutí epidemie.

Ohodnoťte tento článek!