Benedikt XVI. žádá pro lékárníky právo odmítnout vydat lék

Titulní obrázek

„Svědomí dává právo, které musí být vaší profesi přiznáno a které vám umožňuje, ať přímo či nepřímo, nespolupracovat na vydávání produktů, jejichž cíle jsou zřetelně nemorální, jako je například potrat nebo eutanazie,“ řekl papež, který přijal delegáty 25. kongresu katolických lékárníků…

Papež Benedikt XVI. prohlásil, že lékárníci by měli mít právo z důvodu svědomí odmítnout vydat léky, které jsou určeny k interrupci či eutanazii. „Svědomí dává právo, které musí být vaší profesi přiznáno a které vám umožňuje, ať přímo či nepřímo, nespolupracovat na vydávání produktů, jejichž cíle jsou zřetelně nemorální, jako je například potrat nebo eutanazie,“ řekl papež, který přijal delegáty 25. kongresu katolických lékárníků.

Svědomí není možné umrtvit, uvedl nejvyšší představitel římskokatolické církve. Lékárník musí usilovat o to, aby každá bytost byla chráněna od svého početí až do přirozené smrti, zdůraznil.

„Lidská bytost je obrazem Božím, a proto musí být z hlediska biologie a lékařství stále v centru bádání a volby,“ dodal.

Papež také lékárníky vyzval k solidaritě, aby všechny vrstvy obyvatelstva, zejména ty nejchudší, měly přístup k základní lékařské péči a potřebným lékům.

Vyzval lékárníky, aby pomáhali mladým kolegům uvažovat o své činnosti a rozhodování s ohledem na stále citlivější etické dopady.

Benedikt XVI. je zásadním odpůrcem interrupce i eutanazie a velmi často zdůrazňuje nezbytnost chránit lidský život od jeho početí do přirozeného konce.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!