Berlička pro kuřáky

Pomocnou ruku zhruba třinácti milionům britských kuřáků, kteří se chtějí svého nebezpečného návyku zbavit, chce podat ministerstvo zdravotnictví. Ministři by měli již tento týden oficiálně oznámit, že kuřáci dostanou přípravky, které jim usnadní odvykání…

jejich mnohdy dlouholetému zlozvyku, na lékařský předpis buď zcela zdarma, nebo za podstatně sníženou cenu.

V praxi to bude znamenat, že důchodci a nezaměstnaní si v lékárně vyzvednou nikotinové žvýkačky a náplasti zcela zdarma a další kuřáci, kteří by normálně zaplatili za dvoutýdenní dávku náplastí asi 30 liber, si je nyní pořídí za pouhých šest liber, což bude vlastně poplatek za předpis.

Ministerstvo zdravotnictví doufá, že se mu vynaložené náklady vrátí a že se podstatně ztenčí roční suma 1,4 miliardy liber, kterou jeho pokladnu zatěžuje zdravotní péče o nemocné s chorobami souvisejícími s kouřením. Výzkumy zatím ukázaly, že terapie využívající nikotinových náhražek má dvojnásobně vyšší naději na úspěch, než když se kuřáci při odvykací kůře spolehnou pouze na vlastní vůli. Toto opatření je součástí vládní protikuřácké strategie, jejíž součástí byl mimo jiné zákaz většiny reklam na tabákové výrobky a podpora směrnic Evropské unie na snížení hodnot škodlivin obsažených v cigaretách.

LUDMILA HAVLÍKOVÁ, Střední Čechy, 12.03. 2001

Ohodnoťte tento článek!