Bezpilotní letoun doveze do Polska „zakázané“ potratové pilulky

Bezpilotní letoun, vypravený západními feministkami, má v sobotu přistát se zásilkou „zakázaných“ potratových pilulek v Polsku, poblíž hranic s Německem. Oznámilo to polské feministické sdružení, které se na celé operaci podílí. Akce má upozornit na rozdíl v dostupnosti bezpečných interrupcí v Polsku a jinde v Evropě.

Potraty jsou v katolickém Polsku zakázány s výjimkou několika zákonem povolených případů – například pokud je plod poškozený nebo pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy, anebo je těhotenství následkem znásilnění.

Konzervativní tisk už překřtil létající aparát, který feministky nazvaly „Abortion Drone“, na „dron smrti“. Kromě Polska jsou potraty zakázány ještě v Irsku a na Maltě.

„Je to symbolická operace, která má ukázat, že pár kilometrů (mezi místy startu a přistání) představuje propast v respektování práv žen, které jsou součástí lidských práv,“ řekla agentuře AFP Julia Gawedaová ze sdružení Feminoteka. „Distribuce potratových pilulek je v Polsku zakázána,“ zdůraznila.

Šance na změnu poměrů považuje z hlediska zákazu interrupcí za minimální. Velký pokrok podle ní představuje už to, že vláda nedávno povolila nouzovou antikoncepční pilulku, zvanou „den poté“.
Akci organizuje nevládní organizace Women on waves, sídlící v Nizozemsku, která dlouhodobě bojuje za právo žen na potrat. Letoun má vzlétnout v sobotu okolo 11:00 SELČ z Frankfurtu nad Odrou, přistání je plánováno na 14:00 SELČ v nedaleké polské obci Slubice, kde se má odehrát také tisková konference organizátorek.

Ty argumentují, že v Polsku se interrupce také odehrávají, avšak nelegálně, a tedy i nebezpečně pro zdraví žen, zejména těch chudších. Pokud v Německu jako zemi s nejnižším počtem potratů se loni podle statistik uskutečnilo 99.700 potratů, pak v Polsku, kde oficiální číslo činí jen 744 interrupcí, bylo v přepočtu na počet obyvatel ve skutečnosti potratů nejméně 48.000, tvrdí.

Akce připomíná „nejtemnější črty polsko-německých vztahů z dob druhé světové války, kdy hitlerovské Německo za okupace plánovalo zničení Polska propagováním potratů a antikoncepce“, prohlásil šéf Polského sdružení obránců lidského života Antoni Zięba v listu Nasz Dziennik.

Ohodnoťte tento článek!