Bezplatnost zdravotní péče je problém, soudí slovenský ministr

Lidé si zvykli pokládat bezplatnou zdravotní péči za samozřejmost. Podle slovenského ministra zdravotnictví Rudolfa Zajaca je právě to největším problémem
společným pro celou Evropu…

PRAHA – ne však jediným.

Země přistupující do Evropské unie musí řešit i další problémy a řada z nich trápí i

zdravotnictví české. „Iluze jakéhosi bezplatného práva na zdraví je iluze, která

ničí vztahy, ničí celý ten systém, vyčerpává ekonomiku…. My máme vysoké sociální a zdravotní odvody a malou efektivitu těch systémů,“ řekl Zajac.

Na Slovensku již udělali první krok k tomu, aby veřejnost tuto iluzi ztratila, když před časem zavedli přímé platby u lékařů, v nemocnicích a za recepty. Podle ministra nešlo o to „vymámit“ z občanů více peněz, neboť ekonomický zisk je poměrně malý, ale právě o odstranění problému bezplatnosti.

O podobném způsobu spolufinancování zdravotní péče uvažuje i česká ministryně zdravotnictví Marie Součková a její slovenský kolega ho může podpořit již konkrétními výsledky.


„Iluze jakéhosi bezplatného práva na zdraví je iluze, která ničí vztahy, ničí celý ten systém, vyčerpává ekonomiku.“

slovenský ministr zdravotnictví, Rudolf Zajac

Poplatek za recept poměrně výrazně snížil spotřebu léků a nemocnice zejí prázdnotou, protože lidé tam nechtějí za své peníze zůstávat

zbytečně dlouho. „Takže se ukázalo, jak máme předimenzovaná lůžková zařízení,“ konstatoval ministr.

Zajac: V redukci zaměstanců jsme dál než ČR

Nadbytek kapacit akutních lůžek a příliš mnoho zaměstnanců v neefektivních zdravotních zařízeních je podle něj dalším problémem slovenského zdravotnictví, který je podobný situaci v Česku.

Naopak málo lékařů pracuje v oblasti ambulantní péči. Zajac soudí, že v řešení tohoto problému je Slovensko trochu napřed před Českou republikou. „Daleko drastičtěji snižujeme stavy lidí,“ vysvětlil.

K dalším věcem, které je nutné aktuálně řešit, řadí slovenský ministr systém schvalování léků, nízké příjmy na hlavu a tempo přijímání potřebné legislativy. Slovensko však připravuje pětici zákonů, s nimiž chce slovy svého ministra zdravotnictví “ úplně jinak postavit systém zdravotní péče“.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!