Bhútán se stane první zemí na světě, která zcela zakáže prodej tabáku

Himálajské království Bhútán se 17. prosince stane první zemí na světě, kde bude zcela zakázán prodej tabákových výrobků. Zákon zamezující prodeji tabákových produktů přijal bhútánský parlament v červenci. Ty, kdo budou přistiženi při prodeji tabáku v Bhútánu po zmíněném datu, čeká pokuta…

THIMPHU – Himálajské království Bhútán se 17. prosince stane první zemí na světě, kde bude zcela zakázán prodej tabákových výrobků. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na bhútánské oficiální zdroje.

Bhútánské ministerstvo obchodu a průmyslu vyzvalo obchody, hotely, restaurace a bary, aby do 17. prosince vyprodaly své zásoby tabáku. Tato výzva se v podstatě vztahuje jen na příslušné podniky v metropoli Thimphu, protože ve zbytku země zákaz platí již od léta.

Zákon zamezující prodeji tabákových produktů přijal bhútánský parlament v červenci. Jeho součástí je také zavedení stoprocentní daně na dovážené cigarety určené pro osobní potřebu.

Ty, kdo budou přistiženi při prodeji tabáku v Bhútánu po zmíněném datu, čeká pokuta ve výši 225 dolarů. Průměrná měsíční mzda se přitom v tomto buddhistickém státě se 734.000 obyvateli vklíněném mezi Indií a Čínou pohybuje kolem 16 dolarů, píše agentura AFP.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!