Boj s kouřením prý za 50 let zachránil v USA osm milionů životů

Protikuřácká opatření zachránila za posledních 50 let ve Spojených státech asi osm milionů životů. Tvrdí to studie, kterou zveřejnila odborná revue Journal of the American Medical Association ve zvláštním čísle věnovaném zlomové zprávě americké zdravotní služby z roku 1964, která oficiálně potvrdila škodlivé účinky kouření.

V USA je tato zpráva spojována s rostoucím povědomím veřejnosti o negativním vlivu kouření na zdraví. Zveřejněná studie vypočítala, že nebýt opatření podniknutých po zveřejnění této zprávy, zemřelo by předčasně o osm milionů lidí víc. Zatímco v roce 1964 kouřilo 42 procent Američanů, nyní je to 18 procent.

I když je údaj osmi milionů zachráněných životů jen odhadem, podle hlavního autora studie profesora Theodora Holforda z Yaleovy univerzity jde i tak o „ohromující číslo“. Podle něj má boj s kouřením i velký vliv na prodloužení průměrného věku Američanů. Od roku 1964 se například zvýšil průměrný věk, kterého se dožijí čtyřicetiletí Američané, o 40 procent. Na tomto prodloužení života se protikuřácké tažení podílí z asi jedné třetiny, uvedla studie. ¨

I tak však stále každoročně umírá v USA předčasně z příčin spojených s kouřením asi 430.000 lidí.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!