Bombardování ochromilo zdravotnická zařízení ve východním Halabu

*Nemocnice Abs po útoku

Provoz v nemocnicích v povstalecké části syrského města Halabu musel být přerušen, protože všechny jsou po náletech a útocích značně poškozené.

Oznámilo to ředitelství zdravotnických služeb v této části Halabu. Od úterka tam byly obnoveny boje a v pátek byla zasažena poslední pediatrická nemocnice. Pokračující nálety si podle opozičních zdrojů dnes vyžádaly nejméně dvě desítky mrtvých. Tyto útoky na nemocnice ostře odsoudil Bílý dům a vyzval Rusko k zastavení násilí.

„Všichni lidé, včetně dětí a starých mužů a žen, se ocitli kvůli tomuto ničení bez zdravotnických zařízení, která mohou poskytnout pomoc v případě ohrožení života,“ uvedl úřad v prohlášení, jež získala agentura Reuters.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci monitoruje s pomocí svých lidí v terénu, ale tvrdí, že některá zařízení jsou stále částečně v provozu. Většina obyvatel obležené části Halabu se do nich však bojí chodit, protože nemocnice jsou pod palbou.

Opoziční aktivisté podle agentury AP uvedli, že dnešní počet obětí na životech je nejhorší od úterního obnovení náletů. Obyvatelé tvrdí, že město ničily další stovky dělostřeleckých granátů a desítky nových leteckých úderů.

Syrská armáda se spojenci po několikatýdenním klidu v úterý obnovila útoky na východní Halab, v němž je podle odhadů na 270.000 lidí. Syrská státní televize tvrdí, že cílem útoků jsou „základny teroristů a sklady zásob“. Rusko je sice spojencem Damašku, ale Moskva oznámila, že ruské letectvo se útoků v Halabu neúčastní a útočí v jiných částech Sýrie.

Jak Rusko, tak syrský režim odmítají obvinění ze záměrných útoků na nemocnice a další civilní infrastrukturu. Kvůli těžkému bombardování dnes zůstaly v Halabu uzavřeny školy a výuka nebude pokračovat ani v neděli.

Poradkyně amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová v reakci na události v tomto syrském městě podle agentury Reuters prohlásila, že Spojené státy útoky na nemocnice ve východním Halabu „co nejostřeji“ odsuzují. „Neexistuje žádná omluva pro tyto ohavné činy,“ zdůraznila.

„Spojené státy se opět připojují ke svým partnerům… v požadavku neprodleného zastavení tohoto bombardování a ve výzvě Rusku k okamžitému omezení intenzity násilí a k usnadnění humanitární pomoci pro syrský lid,“ uvedla v prohlášení Riceová.

USA a jejich partneři požadují okamžitý konec bombardování, uvedla rovněž Riceová a vyzvala Rusko k neprodlenému omezení násilí.

Odborník na dění v Sýrii Fabrice Balanche, který působí ve Washingtonu, řekl, že „je jasné, že se Damašek, Moskva a Teherán rozhodly rychle dobýt východní Halab, aby v lednu mohly nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit před hotovou věc“. Trump se dal slyšet, že nehodlá pokračovat v podpoře takzvané umírněné syrské opozice, protože se neví, kdo to vlastně je. USA by se podle něj měly zaměřit na porážku Islámského státu a najít společnou řeč se Syřany a jejich ruskými spojenci.

Ohodnoťte tento článek!