Bratislavští zdravotníci budou od čtvrtka stávkovat

Zdravotníci největší bratislavské nemocnice zahájí ve čtvrtek v 15:30 časově neomezenou stávku. Lékaři a zdravotní sestry chtějí vyšší platy a více finančních prostředků pro zdravotnictví. Během stávky budou poskytovat péči jen v naléhavých případech…

Bratislava – řekl v pondělí Marian Kollár z Lékařského odborového sdružení, které protest organizuje.

Zdravotníci jsou připraveni od stávky odstoupit, pokud vláda do čtvrtka zajistí finanční prostředky na pětadvacetiprocentní zvýšení platů zdravotníků. Podle premiéra Mikuláše Dzurindy však vláda takové zdroje nemá.

Požadavky zdravotníků odmítá i vedení nemocnice. Její ředitel Valerián Potičný tvrdí, že na požadované zvýšení platů nemá prostředky. Rovněž pochybuje, že by se ke stávce připojilo avizované množství personálu.

Protestní akcí vrcholí nespokojenost zdravotníků se situací ve slovenském zdravotnictví, které trápí nedostatek financí. Podle Slovenské lékařské komory to mělo za následek spory lékařů se zdravotními pojišťovnami a nespokojenost zaměstnanců se mzdami. Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac a vláda však s kritikou nesouhlasí. Podle nich ekonomika státu neumožňuje, aby do zdravotnictví proudilo více peněz.

Podle Kollára stávku podpoří více než polovina ze zhruba 5000 zaměstnanců nemocnice. Avšak cílem je, „aby se připojilo kolem 80 procent lidí“, prohlásil dále. Věří také, že se k nim připojí i nemocnice v jiných slovenských městech. Nezapojí se nicméně metropolitní vojenská nemocnice.

Lékaři a opozice žádají Zajacovu „hlavu“, ovšem Dzurinda dal již jasně najevo, že jeho odvolání neplánuje. Reforma zdravotnictví pod Zajacovým vedením byla provedena údajně velmi zodpovědně. Slovenské zdravotnictví však další kroky ještě čekají, zejména transformace nemocnic. Podle Dzurindy o ní bude ale rozhodovat až příští vláda.

Stávku zvažuje i celoslovenský Odborový svaz zdravotnictví a sociálních služeb. Rozhodnutí by mělo podle jeho šéfa Andreje Kučinského padnout do poloviny dubna. Svaz zastupuje kolem 40.000 zaměstnanců a požaduje zvýšení mezd o 21 procent.

Zdravotníci nevěří ani Zajacovu prohlášení, že do slovenského zdravotnictví letos půjde o devět miliard korun více než vloni. Podle lékaře Miloslava Procházky to bude maximálně o 800 milionů korun více, což by pokrylo nanejvýš současný dluh bratislavské nemocnice.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!