Brazílie hlásí 4690 případů mikrocefalie, které spojuje se zikou

Brazílie zaznamenala 4690 případů mikrocefalie, u nichž je potvrzená či možná spojitost s virem zika. Oznámilo to brazilské ministerstvo zdravotnictví. Ačkoli vědci dosud oficiálně nepotvrdili souvislost mezi virem a narušeným vývinem mozků lidských plodů, Brazílie většinu případů abnormálně malých hlav novorozenců připisuje nákaze, poznamenala agentura Reuters.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) dnes oznámilo 14 nových případů možného přenosu viru zika pohlavní cestou v USA.

V uplynulém týdnu ministerstvo zdravotnictví spojilo se zikou 4443 případů, nyní jich eviduje 4690. Z tohoto počtu označuje jako potvrzené 583 případů mikrocefalie a u dalších 4107 pro to má podezření. Několik dětí, které se s poškozením mozku narodily, již zemřelo.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vnímá spojitost mezi zikou a mikrocefalií za velmi pravděpodobnou, potvrdit ji ale musí vědecký výzkum. Virus je také spojován se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, se kterým se Brazílie rovněž potýká.

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová dnes po setkání s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou varovala, že je třeba se připravit na větší počet případů a „dlouhou cestu“ v boji proti epidemii. „Vir zika je velmi komplikovaný, velmi odolný, velmi obtížný, stejně jako komár Aedes aegypti,“ řekla Chanová.

Proti viru neexistuje žádný lék a ani vakcína. Nákaza má u dospělé populace jen mírný průběh, nebezpečí kvůli možné spojitosti s mikrocefalií ale hrozí těhotným ženám. WHO na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci dnes oznámilo 14 nových případů možného přenosu viru zika pohlavní cestou v USA. Několik případů se týká těhotných žen.

Ve dvou případech byla infekce potvrzena u žen, u nichž byl jediným známým rizikovým faktorem sexuální styk s nakaženým mužským partnerem, jenž v nedávné době cestoval po oblastech zasažených virem. Tyto zprávy ukazují, že sexuální styk je možná mnohem pravděpodobnějším způsobem šíření viru, než se dosud předpokládalo, uvedlo CDCP.

Podle střediska je možné, že se vir přenáší při pohlavním styku z muže na ženu. Naopak zatím neexistuje důkaz, že by mohly ženy virem nakazit své sexuální partnery.

První přenos viru zika na území Spojených států byl hlášen počátkem února z Texasu. Pravděpodobně šlo o přenos pohlavní cestou, a nikoli kousnutím komára.

Ohodnoťte tento článek!