Přejít na obsah

Brazílie plánuje do roka vyvinout vakcínu proti viru zika

zpět
12.2.2016
mikroskop, výzkum, virus
zvětšitmikroskop, výzkum, virusZdroj: Shutterstock

mikroskop, výzkum, virus | Zdroj: Shutterstock

 

Brazilské úřady odhadují, že by do roka měli zdejší vědci vyvinout vakcínu proti viru zika, který patrně způsobuje vývojovou poruchu u ještě nenarozených dětí. Podle zpravodajského webu BBC to uvedl ministr zdravotnictví Marcelo Castro.

Jeho úřad přitom trvdí, že velkovýroba očkovací látky bude možná až za dva další roky.

Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, když virus podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Většina z nich však nevnímá žádné příznaky, část pociťuje průběh podobný chřipce. Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje nedostatečný vývoj mozku u lidského plodu.

Brazilské ministerstvo vnitra tento týden oznámilo, že stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu korun) do výzkumu a vývoje vakcíny. Aby se proces urychlil, bude se podle ministra testovat zároveň na myších a opicích, nikoli postupně, jak je to běžné.

Komáry přenášený virus se rozšířil především v zemích Latinské Ameriky, ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či některých evropských zemích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že by se virus mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Kvůli viru, proti němuž dosud není žádný lék ani vakcína, platí od minulého pondělí celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Evropská pobočka WHO oznámila, že by se na ochranu obyvatelstva před virem zika měly připravit také evropské země.


Komentovat článek: Brazílie plánuje do roka vyvinout vakcínu proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné