Brazílie se chystá v boji proti AIDS rozdat tři miliardy kondomů

Rozdat zadarmo tři miliardy kondomů, hlavně chudým a mladým lidem, se chystá Brazílie v rámci boje proti šíření nemoci AIDS. Toto opatření je součástí
celostátního programu, který nyní zahrnuje také poskytování zdarma léků lidem postiženým virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS…

BRASÍLIA –

Prvních 600 milionů kondomů bude rozdáno ještě letos, zatímco v roce 1996, kdy byl program zahájen, to bylo 20 milionů, řekl Pedro Chequer, který se minulý týden ujal řízení programu boje proti AIDS.

„Tento typ antikoncepce je povinný u všech nestálých sexuálních vztahů,“ zdůraznil.

Kampaň rozdávání prezervativů se zintenzívňuje zejména v době karnevalu v Riu de Janeiro, kdy dochází nejčastěji k náhodným sexuálním stykům.

Chequer řekl, že vláda dá podnět místním továrnám k zintenzivnění výroby kondomů, aby se zajistil jejich potřebný počet.

„Kdyby všichni sexuálně aktivní obyvatelé používali antikoncepci, nezůstalo by ve skladech nic. Proto je třeba podnítit výrobu,“ zdůraznil.

DÁLE ČTĚTE:
Až 40 procent žen zapomene jednou za měsíc na antikoncepci
BMA: Životní styl dnešních dospívajících je časovanou bombou
Vatikán radí Africe: kondomy před nákazou HIV neochrání\\

Proti plánu se ale staví katolická církev, která upozorňuje, že bezplatná distribuce prezervativů může vést k šíření promiskuity.

Brazilský program boje proti AIDS se stal modelem pro rozvojový svět. Jeho základního prvku, rozdávat zadarmo léky pacientům, dosáhla vláda tím, že donutila farmaceutické firmy snížit ceny.

V Brazílii od roku 1996, kdy program začal, klesl počet úmrtí na AIDS o polovinu. Podle odhadu vlády je v zemi na 600 tisíc HIV pozitivních lidí nebo lidí nemocných AIDS, i když diagnostikováno bylo jen 200 tisíc případů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!