Brazílii postihla nejhorší epidemie žluté zimnice za několik let

Brazílie se potýká s nejhorší epidemií žluté zimnice za posledních několik let. Za uplynulých osm měsíců zaznamenaly místní úřady 846 případů, z toho 260 lidí na tuto infekční nemoc zemřelo. Informovalo o tom ve středu brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Nejnovější údaje jsou za období od loňského července do začátku března. Ve stejném předchozím období, tedy od července 2016 do začátku března 2017 registrovali v Brazílii 597 případů žluté zimnice a 260 úmrtí na ni.

Brazilské úřady už koncem ledna zahájily masivní očkování proti této chorobě, a to v nejpostiženějších státech Rio de Janeiro, Sao Paulo a Bahía, kde naplánovaly očkovat asi 24 milionů lidí. Úřady použily snížené očkovací dávky, aby ochránily větší množství obyvatel. Doporučila jim to Světová zdravotnická organizace (WHO).

V případě celé očkovací dávky by se člověk neměl až do smrti žlutou zimnicí nakazit, snížená dávka by ho měla podle WHO chránit nejméně 12 měsíců. Tato nemoc se přenáší štípnutím komára druhu Aedes aegypti. Stejný komár šíří virus zika, který předloni způsobil velké obavy v Brazílii i celé Latinské Americe.

Žlutá zimnice je virové horečnaté onemocnění, které způsobuje epidemie a četná úmrtí zejména v Africe či v Jižní Americe. Má různé formy, až po těžkou, která končí smrtí na selhání orgánů. Na žlutou zimnici není lék. Většina nemocných přežije, umírá asi pětina nakažených.

Prvotními příznaky žluté zimnice, které se objeví po třech až šesti dnech, jsou vysoká horečka, zimnice, únavu, bolesti hlavy a zad, nechutenství a zvracení. Pacient má zarudlé spojivky a kůži. Ve druhém období horečka klesne a část postižených se uzdraví. Asi pětina nemocných se ale dostane do dalšího stadia, kdy se příznaky vrátí a přidá se k nim žloutenka a krvácení, následně selhávají orgány.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!