Brazilská lékařka možná zabila 300 pacientů, aby uvolnila lůžka

Jedna brazilská lékařka možná zabila více než 300 pacientů, aby uvolnila nemocniční lůžka, na nichž leželi nevyléčitelně nemocní. O lékařce, „která si hrála na Boha“, napsal britský list The Independent. Případ je srovnáván s kauzou britského lékaře Harolda Shipmana, zodpovědného za smrt nejméně 215 pacientů ve věku mezi 47 a 93 roky v průběhu 25 let.

Lékařka Virgínia Soaresová de Souza je v současné době souzena s obviněním ze smrti sedmi pacientů. Těm v Evangelické nemocnici ve městě Curitiba údajně snížila přívod kyslíku do těla z respirátoru a současně jim podala smrtící dávku léku na snížení svalového napětí.

Vyšetřovatel Mário Lobato v televizním rozhovoru prohlásil, že obviněná si „hrála na Boha“ a osobně rozhodovala, kteří z pacientů mají zemřít, aby uvolnili v nemocnici lůžka.

„Dvacet případů smrti již bylo uzavřeno a stále prošetřujeme téměř 300 dalších,“ citoval Lobata deník Daily Mail. Některé z předpokládaných obětí byly krátce před smrtí prý při vědomí a běžně komunikovaly. Podle Lobata v jednom z případů pacient požádal sestru o šálek vody, a když se vrátila, nalezla ho již mrtvého.

Podezřelá lékařka údajně podávala obětem lék Pavulon, který se používá při chirurgických zákrocích a uvolňuje většinu svalů, včetně dýchacích. Příjemce pak musí dostávat umělé dýchání tak dlouho, než může zase normálně sám dýchat.

Virgínia Soaresová de Souza, která působila rovněž jako ředitelka nemocnice na východě Brazílie, byla zatčena v únoru společně s dalšími třemi lékaři a zdravotní sestrou v souvislosti s předčasným úmrtím řady údajně nevyléčitelných pacientů. Obhájce lékařky Elias Mattar Assad je přesvědčen, že dokáže její nevinu.

V roce 2008 byl v České republice odsouzen na doživotí ošetřovatel z havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka, který byl usvědčen z vraždy sedmi lidí a z deseti pokusů o vraždu. Pacientům v bezvědomí píchal silné dávky heparinu, proto vešel do dějin kriminalistiky pod přezdívkou „heparinový vrah“.

Jako motiv Zelenkova jednání se uvádí vzrušení pramenící z krizové situace kolem umírajícího pacienta a následné aktivity nemocničního personálu či snaha zmást lékaře a dokázat, že je lepší než oni.

Ohodnoťte tento článek!