Brazilský soudce vidí v zákazu konopí porušování práv obyvatel

Brazilský soudce zprostil obvinění překupníka konopí s odůvodněním, že je to látka pro rekreační účely a její zakazování je v Brazílii porušováním rovnoprávnosti. S odvoláním na místní justici to uvedla agentura AFP. Bezpečnostní síly našly u zmíněného překupníka 52 dávek konopí.

Advokát muže, který byl chycen při činu, žádal soud o shovívavost a co nejnižší trest vězení. Soudce Frederico Maciel ale k překvapení státního žalobce i obhajoby obviněného propustil. Zákaz konopí soudce označil za přežitek porušující rovnoprávnost velké části obyvatel.

„Zdá se nesprávné, že jiné omamné látky, jako je alkohol a tabák, jsou nejen povolené a prodávané, ale obyvatelstvo je i konzumuje a zbožňuje, zatímco konopí je zakázané,“ citoval ve středu soudce tribunál v metropoli Brasília.

Soudce, jehož rozhodnutí vyvolalo v zemi velkou polemiku, podle mluvčího tribunálu také zdůraznil, že například některé americké státy a Nizozemsko povolují konzumaci konopí pro rekreační a lékařské účely.

Státní zastupitelství se proti jeho rozhodnutí odvolalo. Domnívá se totiž, že rozhodovat o tom, co se má, či nemá považovat za zakázanou drogu, nepřísluší žádnému soudci. Rozhoduje o tom prý politický proces, do něhož se zapojují právníci a vědci.

Ohodnoťte tento článek!