Británie se bojí zákona, který má dospělým odtajnit biologické rodiče

Neplodné páry z nižších společenských vrstev, které využijí možnost přivést na svět potomka pomocí asistované reprodukce, žádají mnohem častěji anonymní dárce pohlavních buněk než páry, které pocházejí z vrstev vyšších…

Ukazují to výsledky studie, o které informoval server BBC News.

Britští vědci tvrdí, že nová legislativa, kterou schválil britský a nizozemský parlament, by mohla mít negativní dopad právě na chudší dvojice, neboť tuto anonymitu zakazuje.

Všechny děti, které se v Británii od dubna narodí pomocí umělého oplodnění z darovaného vajíčka nebo spermie, budou moci po dosažení osmnácti let získat informace, kdo jsou jejich biologičtí rodiče. Kritici nového zákona se obávají, že povede k výraznému poklesu dárců, protože řada z nich bude chtít zůstat v anonymitě.

V Británii daruje své pohlavní buňky 250 mužů a asi 1100 žen ročně. Podle tamního ministerstva je však poptávka po dárcích zhruba dvojnásobná (500 dárců spermií a 1500 dárkyň vajíček).

Británie proto chystá masivní kampaň právě na podporu dárcovství (kliniky na léčbu neplodnosti dostanou plakáty, letáky a vizitky se sloganem: „Dej život, dej naději“). Ministryně zdravotnictví Melanie Johnsonová doufá, že se díky tomu zvýší počet dárců.

Doktorka Anne Brewaeysová, vedoucí dánského výzkumu zahrnujícího 105 heterosexuálních a lesbických párů, říká, že takovéto kampaně jsou potřebné hlavně proto, aby zabránily „další stigmatizaci neplodnosti“.

Její tým zjistil, že více jak třetina heterosexuálních a téměř všechny lesbické páry by daly přednost neznámému dárci.

Z devětatřiceti procent heterosexuálních párů, které požadovaly anonymního dárce, patřila většina k nižší sociální vrstvě.

Brewaeysová se domnívá, že výsledky nejsou až tak překvapující. Mužská neplodnost a negenetické rodičovství je totiž v chudších společenských vrstvách stále chápáno jako tabu.

Obdobný výzkum byl proveden nedávno i ve Velké Británii. Vyplynulo z něho, že 61% párů, které počaly potomka díky dárcům pohlavních buněk, by tuto skutečnost svému dítěti nerady sdělovaly.

Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!