Británie: Úřady zasahují proti pirátům s farmaceutiky

Vyšetřovatelé z britského státního Úřadu pro závažné podvody a britské státní zdravotnictví vyšetřují více než deset podniků a jejich ředitele, kteří jsou obviňováni, že okradli britské státní zdravotnictví svévolným a kartelovým zdražováním základních léků o stamiliony liber…

Už delší dobu probíhá vyšetřování kartelové dohody mezi prodejci léků, podle níž se firmy, prodávající léky britskému státnímu zdravotnictví, vzájemně dohodly na záměrném a umělém omezování dodávek základních léků a tím donutily státní britské zdravotnictví, aby tyto léky umístilo na nouzový seznam a platilo za ně nerealisticky vysoké ceny.

Ministerstvo zdravotnictví zatím požaduje už ve třech případech odškodné ve výši více než 150 milionů liber za úmyslné kartelové zdražování léku warfarin, jehož se používá k zřidčování krve, dále penicilinových antibiotika a léku Zantac, užívaného na žaludeční vředy.

Vyšetřovatelé podvodů ze státního britského zdravotnictví konstatují, že budou forenzně zkoumány ceny dalších třiceti léků a toto zkoumání zřejmě povede k dalšímu stíhání.

Paralelní vyšetřování státním Úřadem pro závažné podvody zkoumá trh warfarinu a penicilinu v letech 1996 – 2001. V květnu 2002 byla zveřejněna „Operace Holbein“, v jejímž rámci provedl Úřad pro závažné podvody obrovskou sérii razií.

Zkonfiskoval více než milion dokumentů a počítačových drivů z domovů a kanceláří osob, spojovaných se šesti farmaceutickými podniky. Terčem vyšetřování jsou firmy Norton Healthcare, což je pobočka americké farmaceutické společnosti Ivax, britská pobočka indické multinacionální farmaceutické společnosti Ranbaxy Laboratories, dále podnik Generics UK, součást německého koncernu Merck, londýnská firma Goldshield a firma Regent GM, kterou vlastní podnikatelské impérium General Mediterranean Nadhmiho Auchio, miliardáře, který byl před dvěma lety ve Francii odsouzen za korupci.

Vyšetřovány jsou i další firmy.

Úřad pro závažné podvody konstatuje, že připravuje trestní stíhání za „spiknutí k podvodům“ a případy budou dopracovány před koncem letošního roku. Před soud budou pohnány firmy i jejich ředitelé.

Dosud v Británii nebyly stíhány kartelové cenové dohody. Úřad pro závažné podvody zamýšlí využít zákona, postihujícího „spiknutí k finančním podvodům“, protože vytváření zločineckých kartelových dohod je trestné teprve podle britského Zákona o podnikání z roku 2002.

Ve Spojených státech existuje celá řada případů, kdy státní poskytovatelé zdravotnické péče vysoudili obrovské odškodné od farmaceutických firem, které jim účtovaly kartelově zvýšené ceny za běžné léky.

V Británii dosud není jasné, zda peníze, ukradené z britského státního zdravotnictví kartelovými farmaceutickými firmami, budou muset firmy i v případě odsouzení skutečně zdravotnictví vrátit.

Britské listy

Ohodnoťte tento článek!