Britové napodobují seriály

Devět z deseti praktických lékařů se setkalo s případy, kdy pacienti hlásili symptomy založené na tom, co viděli v televizi nebo o tom četli v novinách či časopisech…

Pacienti napodobují nemoci, které vidí ve svých oblíbených televizních seriálech, tvrdí britští lékaři.

Vyplývá to z nového průzkumu pojišťovny Norwich Union. Mnozí pacienti si rovněž stanovili své diagnózy ještě před absolvováním vyšetření.

Obavy národa vyvolává například boj s rakovinou Dorothy Cottonové, postavy z oblíbeného nekonečného seriálu EastEnders. Na základě sledování podobných potíží lidé začínají být paranoidní, tvrdí dvě třetiny z 200 praktických lékařů zapojených do průzkumu.

Mediální reference o zdravotních potížích inspirují pacienty k vlastnímu stanovení diagnózy s tím, že namísto návštěvy lékaře hledají radu u přátel a rodiny.

„Média hrají rozhodně prospěšnou roli ve zvyšování povědomí o závažných zdravotních problémech, a tento fakt by neměl být podceňován,“uvedl autor výzkumu Doug Wright.

„Avšak programoví producenti jsou odpovědní za předávání věrohodného poselství o zdravotních otázkách, neboť média mají obrovský vliv na úsudek veřejnosti.“

Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!