Britové vyzvali OSN, aby ignorovala Bushovu výzvu k zákazu klonování

Britská akademie věd dnes vyzvala Organizaci spojených národů, aby ignorovala výzvu amerického prezidenta George Bushe k zákazu všech forem lidského klonování. Tato otázka by podle vědců měla zůstat v pravomoci jednotlivých států…

LONDÝN – Informovala o tom agentura Reuters.

Nechť si USA rozhodují jen o tom, jak to bude s klonováním u nich. Británie a další země by si měly ponechat právo zakázat klonování lidských bytostí, ale nezakazovat tvorbu a výzkum kmenových buněk k léčebným účelům, uvedl v prohlášení předseda akademie lord May.

Reagoval na to, že Bush minulý měsíc v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN vyzval všechny státy, aby podpořily veškeré lidské klonování, jak navrhla Kostarika. Bushovi se podle Reuters nedaří zákaz prosadit v americké legislativě, a tak usiluje o jeho mezinárodní podobu.

Vědci z celého světa věří, že takzvané terapeutické klonování může vést k novým léčbám například srd čních chorob a Alzheimerově a Parkinsonově nemoci.

Zastánci zákazu tvrdí, že i při tomto klonování jsou mařeny lidské životy, neboť se při něm ničí zárodky. Proto prosazuje vehementně zákaz i římskokatolická církev.

K okamžitému přijetí mezinárodní právní regulace klonování lidských bytostí vyzval v září český lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se účastnil všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN.

V Česku se jedná o novém zákoně, podle kterého má být novým trestným činem například eutanazie, tedy usmrcení na žádost nemocné osoby, a zákroky směřující ke klonování lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!