Britská armáda údajně kupuje medikament pro udržení bdělosti

Britská a francouzská armáda nasazují nový medikament, který člověka udrží několik dní v bdělém stavu. List The Guardian napsal, že britské ministerstvo obrany koupilo od roku 1998 více než 24 tisíc pilulek tohoto přípravku, který má název Provigil…

LONDÝN –

Prostředky ke zvýšení výkonu nejsou v ozbrojených silách neobvyklé. V některých britských jednotkách je podle listu obvyklé a povolené přidělování amfetaminů, známých pod názvem Speed. Odborníci tvrdí, že Speed vytváří závislost a má mnoho vedlejších účinků.

Provigil však nevytváří závislost, ani nenavozuje euforický stav, jak je tomu v případě amfetaminů. Při testech vyšlo najevo, že je s to udržet člověka v bdělém stavu až 85 hodin, tedy tři a půl dne.

Francouzští odborníci údajně doporučují, aby vojáci brali Provigil v případě, že jejich úkol trvá 24 hodin. Francouzská cizinecká legie používala medikamenty už při první válce v Perském zálivu v roce 1991.

Britské ministerstvo obrany listu The Guardian sdělilo, že tyto léky se vojákům nevydávají.

Otázka používání drog v armádách se ocitla v centru pozornosti v roce 2002. Tehdy dva američtí piloti, kteří omylem bombardovali v Afghánistánu spojenecké kanadské vojáky a čtyři při tom zabili, tvrdili, že nadřízení nutili piloty brát amfetaminy, které mohly snižovat jejich rozhodovací schopnosti při bojových akcích.

Provigil je v Británii povolen pouze jako přípravek pro léčbu některých vzácně se vyskytujících poruch spánku. Odborníci nicméně listu řekli, že na misích, které trvají dlouho, může podporovat schopnosti vojáků.

The Guardian uvedl, že před válkou v Afghánistánu a v Iráku bylo pokaždé objednáno 4000 pilulek Provigilu a že ministerstvo obrany za tento přípravek dosud zaplatilo 43 tisíc liber.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!