Britská nemocnice dávala pacientům zbytečné opiáty, umírali dříve

Nemocnice v britském Gosportu koncem minulého století předepisovala stovkám pacientů nadbytečné opiáty. Více než 450 lidí požívajících tyto silné léky zemřelo dříve, než odpovídalo jejich zdravotnímu stavu. Uvádí to zveřejněná zpráva komise vyšetřující události, které vyvolaly hněv mezi příbuznými, jimž se omluvila premiérka Theresa Mayová.

Komise podle stanice BBC prozkoumala záznamy stovek pacientů z nemocnice Gosport War Memorial Hospital v jihoanglickém hrabství Hampshire. Z jejích zjištění vyplývá, že mnoho pacientů dostávalo takové dávky silných opiátů, které vzhledem k jejich diagnózám nebyly nijak opodstatněné. Komise vedená někdejším liverpoolským biskupem Jamesem Jonesem uvedla, že v nemocnici fungoval „institucionalizovaný režim zkracování životů předepisováním a podáváním lékařsky neopodstatněných opiátů“. Lékaři podle zprávy zabývající se událostmi z let 1989 až 2000 projevovali „lhostejnost k lidským životům“.

Když si na zacházení s pacienty stěžovali příbuzní, nemocnice jejich námitky přehlížela, uvádí zpráva, podle níž předčasně zemřelo 456 lidí. Záznamy o dalších 200 lidech, které mohl potkat podobný osud, nebyly podle zprávy dochovány.

Na předepisování léků dohlížela lékařka Jane Bartonová, věděli o něm však patrně i další, uvádí zpráva. Bartonová byla dosud jediným člověkem čelícím kvůli aféře disciplinárnímu postihu, úřady záležitost zatím neřešily.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt v parlamentu uvedl, že se věcí na základě zprávy bude zabývat policie a prokuratura, které prověří, zda by měla být vznesena obvinění. O to dlouhodobě usilují příbuzní, jejichž snaha vedla k vytvoření vyšetřovací komise.

Mayová označila události v nemocnici za „hluboce skličující“ a příbuzným se omluvila za to, že jim stát dlouhá léta neposkytl odpovědi na otázky o osudu jejich blízkých.

Ohodnoťte tento článek!