Britské nemocnice potřebují etické poradce

V Británii se mezi lékařskými odborníky otevřela diskuse o zřízení takzvaných etických poradců v nemocnicích. Znalost lékařské etiky pro poskytování kvalitní zdravotní péče nezbytná. Velmi často se ale stává, že lékaři potřebují s těžkými a eticky spornými případy pomoc odborníků…

V Británii se mezi lékařskými odborníky otevřela diskuse o zřízení takzvaných etických poradců v nemocnicích. Informoval o tom server MedicalNewsToday.

Znalost lékařské etiky je pro poskytování kvalitní zdravotní péče nezbytná. Velmi často se ale stává, že lékaři potřebují u těžkých a eticky sporných případů pomoc odborníků.

V Británii sice existují etické komise, ty však nejsou dostatečně flexibilní, aby mohly rychle řešit jednotlivá etická dilemata.

Praxe etických konzultantů úspěšně funguje například ve Spojených státech amerických, kde je má téměř každá nemocnice.

Tito poradci jsou schopni v podstatě okamžitě pomoci pacientům a hlavně lékařům, kteří se logicky nemohou sami vypořádat se všemi etickými problémy, s nimiž se ve své praxi setkávají.

Podle výzkumů považuje většina lékařů a sester pomoc etických konzultantů za užitečnou. Navíc mohou poradci přispět i k dalšímu vzdělávání lékařského personálu v otázkách etiky.

Podle mnohých z nich by bylo zavedení postu etických poradců významným krokem vpřed ve vývoji britského zdravotnictví.

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!