Britský soud povolil sterilizaci nesvéprávného muže v jeho zájmu

soud, právo, spravedlnost

Poprvé v historii rozhodl britský soud o tom, že lékaři mohou provést sterilizaci mentálně retardovaného muže, neboť je „v jeho zájmu“.

Muž s IQ 40 nechce mít se svou podobně mentálně handicapovanou partnerkou děti, avšak není schopen předejít tomu jiným způsobem. Proto soud rozhodl, že mu lékaři provedou vasektomii, aniž by k ní dokázal dát informovaný souhlas, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Šestatřicetiletý muž známý pouze pod iniciálami DE žije se svými rodiči a dlouhodobě udržuje sexuální vztah se svou přítelkyní. V roce 2009 se jim narodilo první dítě a DE trvá na tom, že další dítě mít nechce, uvedl soud. Používání kondomu však nebyl schopen pochopit a podle soudních znalců mu chirurgický zákrok dá větší míru nezávislosti v sexuálním životě.

„Není to rozhodnutí, k němuž by soud dospěl snadno. Všichni lidé, kterých se to týkalo, se usilovně snažili zlepšit kvalitu jeho života jinými způsoby. Bylo by obtížné si představit (podobný) případ, kde by přínos byl zřejmější než tento,“ řekla soudní expertka ve věcech etiky Penny Lewisová.

Soud ve zdůvodnění verdiktu uvedl, že vasektomie byla v zájmu DE více než další dítě.

Vasektomie je chirurgický zákrok, při němž lékaři přetnou mužské chámovody, takže již tělo není schopno tvořit spermie. Jde o spolehlivou metodu mužské antikoncepce, která je však téměř nevratná, neboť opětovné napojení chámovodů je velmi náročné a výsledek nejistý.

Britský ochranný soud často rozhoduje za mentálně postižené lidi a v minulosti již nařídil sterilizaci několika žen. Tento případ je však prvním, kdy soud rozhodl o zneplodnění muže proto, že to bylo v jeho zájmu. Konečné rozhodnutí o tom, zda se zákrok skutečně provede, je až na lékařích.

Ohodnoťte tento článek!