Britský soud rozhodl ve prospěch muže, jenž chce své ženě pomoci zemřít

Soudce nejvyššího soudu v Londýně prohlásil, že nemůže rozhodovat o tom, zda má být manželovi dovoleno doprovázet svou manželku do Švýcarska, kde tato žena chce skoncovat se svým životem. Zároveň manželskému páru zrušil dočasný zákaz vycestovat ze země. Rozsudek vnesl v Británii zmatek do legislativy, která je namířena proti eutanazii…

LONDÝN – Britská justice včera rozhodla ve prospěch muže, který chce odvézt svou smrtelně nemocnou manželku do Švýcarska, aby tam mohla spáchat sebevraždu za pomoci lékařů. Verdikt podle agentury Reuters vnesl v Británii zmatek do legislativy, která je namířena proti eutanazii.

Soudce nejvyššího soudu v Londýně prohlásil, že nemůže rozhodovat o tom, zda má být manželovi dovoleno doprovázet svou manželku do ciziny, kde tato žena chce skoncovat se svým životem. Zároveň manželskému páru zrušil dočasný zákaz vycestovat ze země.

Žena trpí od roku 1997 nevyléčitelným degenerativním onemocněním mozku a není s to odjet sama. Proto si přeje, aby ji do Švýcarska, kde je eutanazie legální, někdo doprovodil.

Případ předložila k soudu místní rada, která o ženu pečuje, v obavě, že by další podobné případy mohly následovat.

Pomoc při sebevraždě se v Británii trestá až čtrnácti roky vězení.

Sdružení na podporu eutanazie označilo včerejší rozsudek za velmi významný. „Znamená to, že zákon o sebevraždě je na kolenou,“ řekla předsedkyně této organizace Deborah Annettsová.

V září uveřejnila skupina stoupenců eutanazie závěry z průzkumu veřejného mínění, z nichž plyne, že 47 procent Britů by porušilo zákon, aby pomohlo zemřít člověku v závěrečné fázi nevyléčitelné nemoci.

Švýcarsko má podobně jako Nizozemsko a Belgie zákon, který asistovanou sebevraždu umožňuje a stanovuje pro ni podmínky.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!