Britští lékaři předepisují antikoncepci i některým desetiletým dívkám

Vědci z univerzity ve skotském Aberdeenu odhalili při sledování záznamů skotských praktických lékařů třiadvacet případů dívek mladších třinácti let, které užívaly antikoncepci. Dvěma z nich dokonce ještě nebylo ani deset…

Vědci z univerzity v Aberdeenu odhalili při sledování záznamů skotských praktických lékařů třiadvacet případů dívek mladších třinácti let, které užívaly antikoncepci. Dvěma z nich dokonce ještě nebylo ani deset. Informuje o tom server BBC News.

Studie, kterou otiskl časopis Archives Of Disease in Childhood vyvolala názory, že tito lékaři nejspíš porušují zákon.

Zástupci organizace pro plánovaného rodičovství však poukazují na to, že předepisování antikoncepce u nezletilých dívek nemusí mít souvislost s jejich pohlavním životem. Lékaři mohou předepsat tyto pilulky například kvůli poruchám menstruace.

Podle Britského svazu lékařů (British Medical Association, BMA) a tamní lékařské komory (General Medical Council) může lékař dívkám předepisovat antikoncepci od chvíle, kdy jsou schopny otěhotnět.

Ovšem ve Skotsku je pohlavní styk s osobou mladší třinácti let klasifikován jako znásilnění. A pokud lékař předepisuje dívce pod touto věkovou hranicí antikoncepci, měl by to hlásit policii či sociálním pracovníkům.

Není známo, zda se tak stalo i v oněch třiadvaceti případech ze studie, kterou provedli doktor Peter Helms a doktor James McLay.

Ve Skotsku užívá orální antikoncepci celkem 1376 dívek mladších šestnácti let let. Doktor McLay říká: „Máme velkou obavu z toho, že případy dívek, které nedosáhly třinácti let, a přesto užívají antikoncepci, nebyly nahlášeny příslušným úřadům a tyto děti tak mohou být oběťmi znásilnění.“

Vědci však na druhou stranu poukazují na fakt, že počet dívek mezi deseti a šestnácti lety, které užívají orální antikoncepci, je poměrně nízký.

Poukazují rovněž na to, že Británie zaznamenává nejvyšší počet těhotenství u mladistvých dívek v západní Evropě.

Menší zlo

Tiskový mluvčí BMA však oponuje tím, že pokud se dítě rozhodne být sexuálně aktivní již v tak nízkém věku a vystavuje se tím riziku těhotenství či potratu, je předepsání antikoncepce „v porovnání s ostatními riziky to nejmenší zlo“.

Tisková mluvčí organizace Family Planning Association dodává: „Tyto případy jsou velmi zřídké a jistě existují zvláštní důvody, proč tak mladé dívky berou antikoncepci. Dají se mezi ně zařadit například problémy s menstruací, kterou mohou mít některé dívky již od osmi let. Lékaři se jistě rozhodují velmi odpovědně případ od případu.“

Skotská stínová ministryně zdravotnictví Shona Robisonová si však myslí, že by lékaři tak mladým dívkám antikoncepci předepisovat neměli.

„Myslím, že v tom problému je řada etických, morálních i právních rozporů. Každý, kdo má sex s tak mladou dívkou se dopouští znásilnění,“ dodává.

Podle ní by se ministerstvo zdravotnictví mělo s výzkumem seznámit a prošetřit, kde a proč se antikoncepce dívkám předepisuje. „Doufám, že pak bude tato problematika jasně upravena vyhláškou,“ dodává Robisonová.

Podle tiskového mluvčího nadace LIFE, by se rozhodně každý takový případ měl ihned hlásit policii. „To, že se desetiletým dětem bez vědomí jejich rodičů předepisují antikoncepční pilulky, může způsobit, že se tyto děti mohou stát oběťmi sexuálního zneužívání.“

Jan Barlow, generální ředitel nadace Brook, která se zabývá sexuální osvětou mezi mladými lidmi, uvedl: „Zákon je zcela jasný a mladí lidé by měli být ujištěni, že mají právo na důvěrnou radu ohledně sexu. Pokud by totiž nemohli věřit svým lékařům, že zachovají jejich tajemství, je tu nebezpečí, že se u nich zvýší riziko neplánovaného těhotenství nebo pohlavních nemocí.“

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Antikoncepci ženy používat nepřestanou, říká gynekolog
Emmerová: Mladší lidé mohou za léky dávat více
Poskoitální kontracepce – účinná prevence nežádoucí gravidity
Až 40 procent žen zapomene jednou za měsíc na antikoncepci

Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!