Britští porodníci chtějí poplatky za epidurální injekce

Britská společnost Royal College of Midwives (RCM) zveřejnila své požadavky, aby rodičky platily za epidurální injekce. Výbor pro vzdělávání a výzkum RCM uvedl, že v současné době roste počet žen, které si nechávají tento způsob anesteze během porodu aplikovat…

Kritikové však poukazují na to, že takový krok by byl diskriminační vůči méně majetným ženám. Britské ministerstvo zdravotnictví vyloučilo, že by za podální epidurální anestezie během porodu účtovali lékaři poplatek, který na soukromých klinikách může činit až 500 liber (zhruba 20 tisíc Kč).

Zástupci RCM zdůrazňují, že podle jejich návrhu by poplatek platily pouze ty ženy, které chtějí injekci z vlastního přání. Pokud existuje lékařská indikace k podání epidurálu, byla by injekce nadále zdarma.

RCM odkazuje na výsledky některých studií, podle kterých může mít podání epidurální injekce negativní vliv na další průběh porodu. „Existuje řada důkazů o tom, epidurální anesteze sice představuje efektivní formu tišení bolesti, ale prodlužuje celkovou dobu porodu,“ uvedla předsedkyně Royal College od Midwives Sue Macdonaldová pro britský deník Daily Telegraph.

Poukázala na výsledky 21 studií, které srovnávaly průběh porodu u žen s epidurální anestezií a bez ní. Tyto výzkumy ukázaly, že porod s pomocí epidurálu vyžadoval o 40 procent více dalších lékařských zásahů, jako je například použití porodnických kleští nebo nutnost ukončit porod císařským řezem.

(ivb)

Ohodnoťte tento článek!