Bush si chce reformou zdravotnictví získat srdce amerických seniorů

Americký prezident George W. Bush projevil svou náklonnost k důchodcům: Zhruba čtyřicet miliónů členů státní zdravotní pojišťovny pro seniory (Medicare) tak má od roku 2006 dostávat příspěvky na předpisové léky…

Doposud si drahé medikamenty důchodci museli buď platit sami, soukromě se připojistit nebo je dostali uhrazené od svého zaměstnavatele.

Téměř rok a půl před dalšími prezidentskými volbami se tak chce Bush zároveň zbavit horkého vnitropolitického tématu. A kongres mu v tom zřejmě pomůže – obě parlamentní komory dopilovávají poslední detaily návrhů tak, aby nový zákon byl schválen do státního svátku 4. července.

Zdravotnictví: jeden z nejžhavějších problémů USA

Vyřešit potíže systému Medicare pro americké politiky znamená troufnout si na jeden z nejžhavějších problémů posledních let. Tamní důchodci jsou rozzlobení, protože mají stále vyšší náklady – jen od konce 90. let se ceny zvýšily o zhruba 14 procent.


Léky, platy lékařů či nemocniční sazby – výdaje na zdravotnictví jsou stále vyšší. V loňském roce stouply o zhruba 10 procent na konečných 1,45 biliónu dolarů.

Původně chtěl Bush celý problém vyřešit čistou metodou trhu. Jen ten, kdo se připojistí soukromně, měl mít nárok na finanční podporu při nákupu drahých předpisových léků. Ty má nyní nabízet i státní pojišťovna.

„Bush vzhledem k nadcházejícím volbám dává důchodcům cukrátka,“ říká Gary Burtless, odborník na zdravotnictví z liberálního Brooking Institute.

Nový systém má odstartovat v roce 2006

Podle finančního výboru senátu má v příštích deseti letech stát na placení léků uvolnit celkem 400 miliónů dolarů. Prostředky mají dostat jak pojišťovny soukromé, tak státní. Důchodci pak budou moci zvolit, kterou z nich si vyberou. Celý program má odstartovat v roce 2006. Ve variantě senátu ale vysoké podpory dostává především Medicare.

Návrhy zákona nyní dále přispívají do dvacet let probíhající diskuse o zdravotnictví. Tu odstartoval počátkem osmdesátých let prezident Ronald Reagan, který chtěl tuto oblast privatizovat.

Ani tak se mu však nepodařilo expolozi nákladů ve zdravotnictví ubrzdit. Bill Clinton se pak v roce 1993 pokusil pod taktovkou své ženy Hillary prosadit zdravotní pojištění s plnou péčí, ale marně.

Michael Backfish, Hospodářské noviny,19.06.2003

Ohodnoťte tento článek!