Byli jsme na tom hůř, říká úspěšný Zajac

„Je nutné ustát silné tlaky od profesních a zájmových organizací, komor, dodavatelé léků, kteří přijdou o část zisků. A nevím jestli v Česku bude k takovým krokům odvaha a zda budou politicky průchozí,“ řekl Zajac…

Brno – Slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac se té otázce nejdříve lehce pousmál. „Co byste doporučil při nástupu do funkce svému budoucímu kolegovi v Česku?“ ozvalo se z řad studentů, kteří včera při besedě zaplnili jednu z poslucháren Masarykovy univerzity v Brně. „Aby do toho raději nešel,“ odpověděl s úsměvem slovenský politik.

Pak ale ministr, který na Slovensku prosadil radikální reformu zdravotnictví, zvážněl a začal vysvětlovat, proč se v jeho zemi podařilo reformu prosadit a proč by to bylo obtížné v Česku.

„Zdravotnictví je totiž velmi citlivá věc a politici to vědí. Hned začnou strašit a vydírat, že kvůli reformě budou lidé umírat a nebude na lékařskou péči. Je nutné ustát silné tlaky od profesních a zájmových organizací, komor, dodavatelé léků, kteří přijdou o část zisků. A nevím jestli v Česku bude k takovým krokům odvaha a zda budou politicky průchozí. Máte třeba silné komunisty a není nic jednoduššího než zaklínat se zdravím pacientů,“ vysvětloval Rudolf Zajac.

Jeho tým, se kterým reformu před třemi roky na Slovensku zahájil, nyní radí českým občanským demokratům. „Naši reformu stačí převzít a ani se nemusí překládat. Nenašli jsme žádný zázračný lék a neobjevovali objevené, ale využili zkušenosti z dalších zemí, část reformy z Nizozemska, část třeba ze Spojených států. A měli jsme vše připravené, než jsme se dostali do vlády, nemuseli jsme nic zkoušet, věděli jsme co chceme,“ říkal ministr, který pochválil některé kroky bývalé české ministryně zdravotnictví Marie Součkové.

„Je jednou z těch, které si u vás v poslední době pamatuji,“ řekl Zajac. Vzpomněl také šéfa lékařské komory Davida Ratha a dodal, že by se mu slovenská reforma nelíbila.

„Snížili jsme vliv lékařské komory, členství není povinné,“ uvedl ministr. Zajac několikrát ocenil úroveň českého zdravotnictví a z akademické půdy ho provázel potlesk.

Slovenské pravicové vládě se podařilo prosadit zdravotnické reformy, zavádějící poplatky za návštěvu lékaře, zvyšující vliv zdravotních pojišťoven a uvolňující trh ve zdravotnictví. Úspěch vlády má podle Zajace několik důvodů.

„Byl to horší stav slovenského zdravotnictví než v Česku a hlavně politická vůle prosadit reformy. Ale reformy se musí prosazovat v prvních dvou letech po nástupu nové vlády, ve třetím roce vládnutí se už jenom udržují a ve čtvrtém už jde jenom o volební kampaň,“ vysvětloval ministr.

Zajac zaujal studenty pečlivě připravenou prezentací, na které za pomoci čísel, grafů a animací ukazoval, jak se slovenské zdravotnictví změnilo. A tak se například posluchači dověděli, že v Nizozemsku se využije z jedné koruny ve zdravotnictví téměř celá částka, na Slovensku se ale ztratí třicet jedna haléřů.

A také, že slovenské nemocnice z jedné koruny vydané ve zdravotnictví v jejich prospěch využívaly na svůj provoz devadesát haléřů a jenom deset haléřů na zdravotní péči.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!