Češce v Itálii transplantována rakovinou napadená průdušnice

Italští lékaři ve Florencii oznámili úspěšnou transplantaci rakovinou napadené průdušnice u dvou žen. Jedna z nich byla jednatřicetiletá Češka, druhá devatenáctiletá Angličanka. Šlo o vůbec první transplantace průdušnice napadené rakovinným nádorem, napsala italská agentura ANSA.

Chirurgii při něm doplnila biotechnologie.

Agentura dodala, že obě ženy dnes byly propuštěny z nemocnice „ve výborném stavu“. O Češce napsala, že je to matka sedmiměsíčního dítěte. Angličanka byla už po třech nebo čtyřech dnech schopna mluvit. Totožnost pacientek nebyla oznámena.

Operace uskutečnili 6. a 13. července chirurgové z florentské kliniky Careggi. Použili přitom kmenových buněk, jež umožnily darované průdušnici regenerovat tkáň a vytvořit orgán biologicky blízký originálu, napsala agentura AP.

„Obě transplantace průdušnice, tak jak je provedli italští kolegové, představují zřejmě nejpozoruhodnější transplantační výkon letošního roku,“ sdělil ČTK Štefan Vítko z Institutu klinické a experimentální medicíny a České transplantační společnosti.

Údajně jde o třetí a čtvrtou transplantaci průdušnice na světě. První byla provedena před dvěma roky v Barceloně u 30leté kolumbijské ženy se zúžením levé průdušnice po infekci tuberkulózou. Další letos v březnu u 10letého dítěte ve Velké Británii. Podle Vítka však šlo o zákroky, při nichž nebyla průdušnice napadena rakovinným bujením.

Florentští lékaři vylepšili španělský přístup a transplantovali průdušnici s nově „osazenými“ kmenovými buňkami příjemce. Tuto kombinaci takzvané regenerační medicíny s transplantacemi lze aplikovat při léčbě jiných orgánů, dodal Vítko.

V případě nejnovější operace v Itálii byla průdušnice dárce předem zbavena všech živých buněk, takže se z ní stala inertní struktura. Před transplantací do ní byly injektovány kmenové buňky příjemkyně.

Tento postup údajně odstraňuje riziko, že pacientovo tělo transplantovaný orgán odmítne a umožňuje regeneraci průdušnice během dvou nebo tří měsíců. Průdušnice mezitím zůstává funkční.

Každá z obou transplantací trvala asi deset hodin a podílelo se na ní kolem 40 lékařů a zdravotníků.

Paolo Macchiarini, který lékařský tým vedl, řekl, že „tyto dva zákroky otevírají nesmírný prostor pro léčení všech patologií, nejen benigních, ale i maligních (…) nejen na průdušnici, ale i na hltanu a zvlášť na plících“.

V krátké době mají být podle něho provedeny další dva takové zákroky.

Ředitel italského Národního střediska pro transplantace Alessandro Nanni Costa označil použitou techniku za mimořádnou. „Nové na ní je to, že použitím kmenových buněk kombinuje chirurgickou techniku a biotechnologii,“ řekl.

AP napsala, že rakovina průdušnice je vzácná, ale velmi těžko léčitelná, protože vzdoruje chemoterapii a ozařování a mechanické náhražky orgánu se ukázaly neúčinné.

Ohodnoťte tento článek!