Chiron nebude moci pro tuto sezonu vyrábět vakcínu proti chřipce

Britský úřad pro dohled nad léky pozastavil americké firmě Chiron na tři měsíce licenci pro výrobu očkovací látky proti chřipce. Znamená to, že jeden z
nejdůležitějších světových producentů těchto vakcín nebude moci v nadcházející chřipkové sezoně dodávat svůj produkt Fluvirin na žádný trh…

LONDÝN – To může způsobit problémy zejména v USA.

Úřad pozastavil licenci na výrobu Fluvirinu s okamžitou platností kvůli problémům ve výrobním procesu v britském závodě. Z trhu nemusí být žádný produkt stahován, protože nové vakcíny ještě do distribuce nedorazily.

Chiron nato oznámil, že v sezoně 2004/05 nebude moci vůbec dodávat svou očkovací látku pro severní polokouli. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila obavy, že britský krok může významně ovlivnit průběh chřipkové epidemie v této sezoně a že hrozí citelný nedostatek vakcín v USA.

„Dopady mohou být významné, může nastat nedostatek,“ řekl agentuře AP šéf chřipkové sekce WHO Klaus Stohr.

„Je to řešitelné, bude to však vyžadovat značnou adaptaci u jiných firem,“ dodal Stohr.

Divize Chiron Vaccines má ústředí v britském Oxfordu a Fluvirin vyrábí v závodě v Liverpoolu. Asi 90 procent jeho produkce jde do USA, zbytek se prodává v Británii.

Chiron je druhým světovým výrobcem chřipkových vakcín za francouzsko-

německou firmou Aventis, která pokrývá až 50 procent světové spotřeby.

Fluvirin je druhou nejrozšířenější vakcínou proti chřipce ve Spojených státech. Zde každoročně umře na tuto nemoc v průměru 36 tisíc lidí a úřady doporučují očkování většině Američanům. Celosvětově je obětí chřipky na půl milion lidí každý rok.

Chiron již v srpnu oznámil, že dodávky Fluvirinu budou pozdrženy, protože se v americkém závodě firmy vyskytly problémy s normami sterility. O šetření úřadů v Liverpoolu firma informovala minulý měsíc.

Britské ministerstvo zdravotnictví významnější nedostatek vakcín nečeká, začalo však již zajišťovat náhradní dodávky.

Produkce očkování proti chřipce se odehrává v cyklech. Cyklus výroby vakcíny pro severní polokouli skončil již v srpnu a producenti se nyní připravují na zahájení výroby pro jižní polokouli.

Vakcína je každý rok jinou směsí tří bakteriálních kmenů, větší zásoby si tak výrobci nedělají.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!