Chirurg ohrožoval tisíce nemocných

Hned dva skandály otřásají německým zdravotnictvím. Aktérem prvního z nich je přední kardiochirurg na univerzitní klinice v Gcittingenu, který se zřejmě už v roce 1977 nakazil žloutenkou typu B a dodnes operoval. Do odhalení nemoci provedl chirurgický zákrok u více než pěti tisíc pacientů. Za čtyřiadvacet let od svého nakažení provedl tento profesor mimo jiné i bezpočet operací srdce u kojenců…

BONN – a malých dětí. Vedení kliniky teď vyzvalo všechny pacienty, které tento lékař operoval, aby se přihlásili k vyšetření na žloutenku.

Druhý lékařský skandál vypukl na univerzitní klinice v Hamburku – Eppendorfu. Tamní státní návladní obvinil ředitelství kliniky, že připustilo, aby tam složité operace srdce prováděl chirurg, kterého před několika lety postihlo krvácení do mozku a trpí částečnou ztrátou paměti a ochrnutím. Nejméně jedna pacientka po jeho zákroku zemřela a jedno dítě utrpělo nevyléčitelné poškození zdraví. Ředitel univerzitní kliniky v Hamburku Heinz-Peter Leichtweiss již ze svého místa odstoupil.

Rudolf Strobinger, Večerník Praha, 24.7.2001

Ohodnoťte tento článek!