Cholera si podle WHO v Jemenu vyžádala už 789 obětí

Již 789 lidí zemřelo v Jemenu na choleru od propuknutí druhé vlny epidemie v dubnu letošního roku. Oznámila to včera podle agentury Reuters Světová zdravotnická organizace (WHO).

Případů, u nichž mají lékaři podezření na nákazu cholerou, je už více než 100.000. „K dnešnímu datu bylo v 19 provinciích nahlášeno 101.820 případů podezření na choleru a 789 úmrtí,“ sdělil mluvčí WHO Tarik Jasarevic.

Epidemie cholery v Jemenu, sužovaném od roku 2014 občanskou válkou, propukla v říjnu roku 2016. Nákaza se šířila do prosince, kdy začal počet případů klesat, nemoc se ale zcela vymýtit nepodařilo. Druhá vlna epidemie pak začala v dubnu, uvedla WHO.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu. Jemen má asi 26 milionů obyvatel, z toho téměř 15 milionů je odříznuto od zdravotní péče. V zemi zničené válkou je nyní funkčních jen asi 45 procent zdravotnických zařízení.

Čtrnáct milionů lidí trpí v Jemenu nedostatkem jídla a na 3,3 milionu dětí je podvyživených. Riziko úmrtí na choleru je přitom u podvyživených dětí mnohonásobně vyšší. Většina infrastruktury, včetně škol a nemocnic, byla zničena válečným konfliktem mezi vládou, kterou podporuje arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, a šíitskými povstalci podporovanými Íránem. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Konflikt si vyžádal už na 10.000 obětí.

Ohodnoťte tento článek!