Cholera v Jemenu má podle WHO 34 obětí, více než 2000 nakažených

Na zdravotní potíže spojené s nákazou cholerou v Jemenu zemřelo 34 lidí za necelé dva týdny. Dalších více než 2000 lidí je touto chorobou nakaženo.

V období od 27. dubna do sedmého května bylo podle WHO zaznamenáno 2022 případů akutní cholery v devíti správních oblastech včetně hlavního města Saná. Jde už o druhou vlnu úmrtí spojených s cholerou v Jemenu, kde smrtící válka zničila řadu nemocnic, a miliony lidí mají problém s přístupem k jídlu a čisté vodě.
WHO nyní považuje situaci v Jemenu za jednu z nejhorších humanitárních krizí, společně se Sýrií, Jižním Súdánem, Nigérií a Irákem.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.
Boje v Jemenu si za poslední dva roky podle Dětského fondu OSN (UNICEF) vyžádaly na 7700 obětí na životech, včetně nejméně 1564 dětí. Na dva miliony jemenských dětí trpí akutní podvýživou.

Ohodnoťte tento článek!