Chřipka v Turecku vyvolala spor v OSN

V rozporu jsou prohlášení dvou odborných organizací OSN: WHO tvrdí, že Turecko ptačí chřipku zvládá, Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) varuje, že virus by se v Turecku mohl šířit i přes dosavadní opatření…

Turecko likviduje veškerou drůbež v oblastech, kde se ptačí chřipka vyskytla

Ankara/Řím – V rozporu jsou prohlášení dvou odborných organizací OSN: Jedna tvrdí, že Turecko ptačí chřipku zvládá, druhá to zpochybňuje a varuje před epidemií.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Marc Danzon dnes na tiskové konferenci v Ankaře prohlásil, že je spokojen s tím, jak Turecko k šíření ptačí chřipky přistupuje. WHO v pondělí vyslala do Turecka tým odborníků.

„Reakce země je adekvátní. Jsme spokojeni s kroky, které dělá turecké ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s naší organizací,“ řekl Dazon poté, co dnes do Turecka přicestoval.

FAO varuje: Virus se může šířit dál

Proti jeho názoru se však postavila jiná odborná instituce: Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). „Virus by se v Turecku mohl šířit i přes dosavadní opatření,“ uvedl veterinární odborník FAO Juan Lubroth.

Ze světa přicházejí zprávy o další možné nákaze

V oficiálním vyjádření FAO uvedla, že virus H5N1 by se v Turecku nemuselo podařit vymýtit. Všechny sousední země, tedy Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Irák, Írán i Sýrie, mají podle ní zavést přísný dohled a kontrolní opatření.

Tři mrtví, dvanáct nakažených

Ptačí chřipka už byla zaznamenána ve 22 tureckých provinciích. Úřady nyní likvidují veškerou nemocnou drůbež a snaží se lidem zabránit v kontaktu s nakaženými zvířaty nebo dokonce jejich konzumaci. Na tureckém venkově často žije drůbež v zimních měsících v domech.

Zprávy o dalších mrtvých přišly i z Číny

U lidí se nákaza virem H5N1 – kromě tří sourozenců, kteří zemřeli minulý týden – prokázala zatím u dalších třinácti pacientů. Šest jich je hospitalizováno v Ankaře, pět ve městě Van a po jednom v Samsunu a Sivasu. V nemocnicích je dalších více než 70 lidí s podezřením na nákazu smrtícím virem.

Šéf WHO: Turecko je bezpečné

Marc Dazon zdůraznil, že situaci neprospívá šířící se panika. „Chci ukázat lidem, kteří jedou do Turecka, že jim nehrozí nebezpečí. Bezpečnostní opatření, ke kterým dochází, jsou dostatečná,“ zdůraznil evropský šéf WHO.

Doktor Guenael Rodier, který nynější misi WHO v Turecku vede, prohlásil, že „pravděpodobně budou ještě zaznamenány nějaké případy nákazy u člověka, bude to ale stále méně a méně případů“.

Postup chřipky v Turecku

10. leden 2006: Ohlášený případ v provincii Sivas

9. leden: Dorazil sedmičlenný lékařský tým WHO

8. leden: H5N1 potvrzen u tří Turků z Beypazari

Ptačí chřipka potvrzena u drůbeže u Istanbulu, zatím nejzápadněji

7. leden: U dvou dalších dětí z Dogubayazitu potvrzen virus H5N1

4.-6. leden: Dogubayazit, tři mrtvé děti, všechny z jedné rodiny. První případ úmrtí mimo jihovýchodní Asii a Čínu

31. prosinec-5. leden: Veterináři nalezli 83 uhynulých kusů drůbeže v Dogubayazitu

31. prosinec: V Turecku končí karanténa na ptačí chřipku

8. říjen 2005: První potvrzený případ H5N1 u divokých ptáků a drůbeže, začátek karantény

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!