Chystá se očkování v oblastech epidemie žloutenky na Slovensku

Na tisíc dětí z okolí slovenské Rimavské Soboty, kde byla zaznamenána epidemie žloutenky, budou lékaři očkovat. V současnosti zde registrují už více než 140 případů žloutenky typu A. Hygienici tvrdí, že epidemie vznikla regulovanou dodávkou vody, kterou se správci bytů brání proti neplatičům…

RIMAVSKÁ SOBOTA – Na tisíc dětí z okolí slovenské Rimavské Soboty, kde byla v

uplynulých dnech zaznamenána epidemie žloutenky, budou lékaři očkovat. V současnosti zde registrují už více než 140 případů žloutenky typu A.

Hygienici a lékaři získali prostřednictvím pojišťoven na očkování asi dva miliony slovenských korun. Tyto peníze postačí na asi 4000 očkovacích dávek. Vakcínu použijí také v okresech Martin a Bardejov, kde byl zvýšený výskyt žloutenky v uplynulých dnech rovněž zaznamenán. Vakcína je účinná deset let.

Hygienici zaznamenali nejvíce případů „choroby nečistých rukou“ v obcích Uzovská Panice, Jesenské, Bátka, Veľký Blh a Teplý Vrch, ale také na sídlišti Dúžavská cesta v Rimavské Sobotě, které obývají převážně Romové a sociálně slabší skupiny.

Podle okresního hygienika Dušana Béreše pouze třetina nakažených vyhledala lékaře sama, zbytek objevili lékaři a hygienici po aktivním vyhledávání.

Zvýšený výskyt žloutenky zaznamenali hygienici na sídlišti Dúžavská cesta už v červenci. Tehdy zde zjistili 27 případů. Béreš tvrdí, že epidemie vznikla regulovanou dodávkou vody, kterou se správci bytů brání proti neplatičům.

„Hygiena na sídlišti nebyla nijak valná, odstávkami vody se však podstatně snížila,“ podotkl a připomenul, že epidemie takového rozsahu tu byla naposledy před asi deseti lety.

Samospráva a hygienici se v těchto dnech s vedením vodáren dohodli, že plánovaná odstávka vody na Dúžavské cestě tento měsíc nebude. Splátky neplatičů, které dosahují téměř dva miliony korun, chtějí řešit pomocí osobního výběrčího sociálních dávek.

Podle Márie Avdičové, epidemioložky z Úřadu veřejného zdravotnictví v Banské Bystrici, bylo za devět měsíců letošního roku zaznamenáno na celém území republiky 270 nových onemocnění žloutenkou typu A. Nejvíce, až 89 případů, bylo právě v Banskobystrickém kraji.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!