Čína bude monitorovat smog a jeho následky

Čínské ministerstvo zdravotnictví do pěti let vytvoří síť pozorovacích stanovišť, která budou monitorovat dopad znečištěného ovzduší na lidské zdraví. Dle prohlášení ministerstva, o němž informovala agentura Nová Čína, bude systém shromažďovat údaje o vlivu polétavého prachu.

Půjde o monitorování částic označovaných jako PM2,5, které pronikají až do dolních cest dýchacích. Systém bude nejdříve pracovat ve městech.

Čína se trvale potýká se smogem. Ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení uvedlo, že chybí dlouhodobý monitorovací systém, takže úřady nejsou schopny stanovit přesné spojení mezi znečištěním vzduchu a lidským zdravím.

Podle zprávy Nové Číny bude systém analyzovat údaje o částicích PM2,5, o počasí, o chorobách občanů a o úmrtí.

V červenci byla zveřejněna mezinárodní studie, podle níž znečištěné ovzduší v severní Číně zkracuje tamnímu obyvatelstvu ve srovnání s lidmi obývajícími čistější oblasti jižní Číny o 5,5 roku. Na severu země se používá velké množství uhlí.

Agentura Reuters k rozhodnutí čínského ministerstva napsala, že se vláda bojí nepokojů, které by mohly být důsledkem nespokojenosti obyvatelstva se stavem životního prostředí. Přibývá prý Číňanů, kteří jsou proti ekonomickému růstu za každou cenu, tedy za cenu znečištění vzduchu, vody a také půdy.

Za kritické jsou považovány hodnoty částic nad 300 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace nedoporučuje, aby denní hodnoty překračovaly 20 mikrogramů. Ve městě Charbin v severočínské provincii Chej-lung-ťiang minulý týden tyto hodnoty dosáhly 1000 mikrogramů. Jedenáctimilionové město tak muselo uzavřít mnoho úřadů i škol a bylo celkově ochromeno.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!