Čína chce Africe pomoci v boji s malárií

Vědci v laboratořích jihočínského města Kuang-čou se snaží vyšlechtit vzácný keř sladkého pelyňku, ze kterého se získává artemisinin – nejúčinnější lék proti malárii. Čína doufá, že se jí lék podaří vylepšit a použít jako jedinečnou zbraň proti malárii, nikoli na vlastní půdě, kde se tuto smrtelnou chorobu podařilo vymýtit, ale v Africe, kde nemoc každých 30 sekund zabije jedno dítě, píše agentura Reuters.

Čínští výzkumníci testují výsledky svého zkoumání na ostrově Moheli u afrického pobřeží, kde již zaznamenali velké úspěchy.

V laboratořích v Kuang-čou se jim podařilo extrahovat semena sladkého pelyňku ročního, zvaného Artemisia annua, který roste divoce jen v Číně, ve Vietnamu a v příhraničních oblastech Barmy.

„V každé divoce žijící rostlině je podíl artemisininu asi 0,6 procenta. Nám se podařilo tento podíl zvýšit na 1,2 až 1,8 procenta,“ sdělil výzkumný asistent Feng Li-ling z Institutu tropického lékařství na Univerzitě tradiční čínské medicíny v Kuang-čou.

Podle profesora politických věd Josepha Čchenga z městské univerzity v Hongkongu může Čína pomocí rozvojovým zemím ukázat svůj vliv a prestiž jako globální mocnost. „Čína se pokouší najít způsob, který bude efektivní z hlediska nákladů, a snaží se pomáhat tam, kde je to potřeba,“ řekl Čcheng, podle něhož západní mocnosti nejeví o nemoci, které je příliš neohrožují, velký zájem.

„Malárie naše požadavky splňuje. Není to tak drahé. Je to levnější než bojovat s AIDS,“ dodal Čcheng.

V Tanzanii, Keni a Nigérii začali zemědělci ve spolupráci s čínskými experty pěstovat křížené odrůdy afrického a asijského pelyňku. Podle vědců z Institutu tropického lékařství se rostlinám v Africe daří dobře.

Čínští vědci testují účinnost svých přípravků na ostrově Moheli, který patří ke svazu ostrovů Komory. Všech 36.000 obyvatel ostrova bylo očkováno účinnou látkou dvakrát v rozmezí 40 dnů. Vědcům se tak podařilo malárii téměř vymýtit.

„Předtím bylo v nemocnicích 70 až 80 procent pacientů hospitalizovaných s malárií. Dnes byste je zde těžko hledali,“ uvedl Li Kuo-čchiao z Institutu tropického lékařství.

Komorské úřady zakázaly vstup na ostrov osobám, které předtím neprošly antimalarickou kúrou. Vláda zároveň požádala čínské lékaře, aby očkování odzkoušeli i na dvou větších komorských ostrovech, na kterých žije celkem 760.000 obyvatel.

Ohodnoťte tento článek!