Čína chce zakázat kouření na veřejnosti v sedmi velkých městech

Čína chce rozšířit zákaz kouření v uzavřených prostorách na sedm hlavních měst čínských provincií. Podle agentury AP jde o jeden z posledních kroků čínské vlády jak rozšířit povědomí o zdravotních rizicích kouření v zemi, která je jedním z největších spotřebitelů tabáku na světě.

Mezi městy, na které se zaměřilo nové opatření, je Tchien-ťin na severu nebo Čchung-čching na jihozápadě země.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci nemocí (CDCP) doufá, že nařízení vstoupí v platnost na konci roku 2011.

Kouření je v Číně velký byznys. V zemi se každoročně prodají dva triliony cigaret a daň z jejich prodeje je významným zdrojem příjmu.

V zemi kouří asi 300 milionů lidí, celkem zhruba 60 procent místních mužů a tři procenta žen, a spotřebuje se zde asi třetina světové výroby cigaret. Každý čtvrtý kuřák na světě je z Číny.

Čína před čtyřmi lety přislíbila, že kouření v uzavřených veřejných prostorách zakáže. Místní zákony a vyhlášky však dosud zůstávaly bez podstatných změn, jež by umožnily prosazení zákazu.

Pokud země výrazně neomezí spotřebu tabáku, počet úmrtí na choroby spojené s kouřením se podle zdravotnických expertů do roku 2020 zdvojnásobí.

Ohodnoťte tento článek!